ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Airbnb a další služby poskytnou data o ubytovaných

Airbnb a další služby poskytnou data o ubytovaných

Airbnb a další služby poskytnou data o ubytovaných
6. 3. 2020 / Autor: Lucie Kratochvílová, zdroj: ČTK

Airbnb, Booking, Expedia Group a Tripadvisor, se po dohodě s Evropskou komisí (EK) zavázaly pravidelně poskytovat podrobná data o svých službách. Informace o počtu pronajímaných nemovitostí v jednotlivých městech a regionech, počtu ubytovaných hostů a délce pobytů dostane evropský statistický úřad Eurostat. Data budou sloužit například pro tvorbu regulačních opatření. 

"Krátkodobé pronájmy nabízejí pohodlné řešení pro turisty a nové zdroje příjmů pro občany. Zároveň se ale potýkáme s obavami ohledně vlivu těchto služeb na místní obyvatele. Nyní poprvé obdržíme spolehlivá data, díky nimž budou debaty o tom, jak se s tímto novým fenoménem vyváženě vypořádat, mnohem informovanější," uvedl eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni označil dohodu s ubytovacími platformami za mezník, který umožní všem dotčeným úřadům lépe formulovat politiku a případná regulační opatření.

"Toto klíčové partnerství pomůže městům zajistit potřebné informace, na jejichž základě budou moci efektivně regulovat sdílení bytů," míní také mluvčí Airbnb Chris Lehane.

Přístup k potřebným datům budou mít nově k dispozici všechna města a regiony v EU a nebudou muset s platformami vyjednávat jednotlivě. První statistiku o krátkodobých ubytovacích službách Eurostat plánuje zveřejnit v druhé polovině tohoto roku. 

Služby, které poskytuje Airbnb jsou dlouho trnem v oku nejen pro hoteliéry, ale také pro vedení turisticky exponovaných měst.  Podle samospráv tímto způsobem pronajímané byty zvyšují ceny nemovitostí a nájmů, protože snižují množství bytů na trhu. Místní obyvatelé či hoteliéři považují služby za nekalou konkurenci. Turistům přináší Airbnb levnější alternativu k ubytování v hotelu a pronajímatelům finanční příjem.

Psali jsme také:

Poplatek za ubytování musí nově platit i platformy typu Airbnb

Pronájmy komerčních prostor v centru Prahy se budou řídit podle výše nájmu a účelu provozovny

Praha zvýší nájmy u městských bytů!

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu