ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Bytů je stále málo a ceny proto nadále rostou

Bytů je stále málo a ceny proto nadále rostou

Bytů je stále málo a ceny proto nadále rostou
11. 8. 2019
#bydlení #byt #central group
další
skrýt

Zájemci o levnější bydlení v Praze se zatím příliš těšit nemohou.

Podle odhadů společnosti Central Group na trhu chybí přibližně 20 tisíc bytů. Pokud se nezmění přístup a povolování nových bytů bude stejně omezené jako v posledních letech, v roce 2030 by jich mohlo chybět téměř 100 tisíc.

S ohledem na letitý deficit a ekonomický boom by se nových bytů podle Českého statistického úřadu ročně prodalo na 10 tisíc, k čemuž má však hlavně Praha zatím daleko. „Průměrná cena za metr čtvereční se stále drží nad hranicí 100 tisíc korun. Jelikož se stále povoluje málo bytů, nic nenasvědčuje tomu, že nabídka bude výrazně nižší než poptávka,“ říká Michaela Tomášková, výkonná ředitelka společnosti Central Group. Dodává, že ke zvyšování cen bytů bude stále docházet v desítkách procent, ačkoliv společnosti Central Group, Trigemy a Skanska Reality poprvé po čtyřech letech stabilního růstu zaznamenaly pokles.

Ceny bytů výrazně ovlivňují i dlouhé schvalovací procesy. Developerům rostou razantně náklady, zdražují se stavební materiály i cena práce. Z dlouhodobého hlediska pomůže rekodifikace stavebního práva, z krátkodobého pak nastartování dlouhé roky spících změn současného zastaralého územního plánu v Praze. „Cesta k dostupnému bydlení je jednoduchá, je však potřeba na trh dostat co nejvíc projektů s dostupnými byty. To se nestane jinak, než že se urychlí povolování nových staveb. V Praze se musí urychlit proces změny územního plánování, a to zejména na brownfliedech,“ dodává Tomášková. Právě v brownfieldech jsou přichystané konkrétní projekty se stovkami bytů, v Praze je momentálně v přípravě na další 100 tisíc bytů. Řada developerů na stavební povolení však čeká mnoho let, často i celou dekádu.

Mezitím nezrealizované projekty leží bez užitku a stát z nich získává daně. Zatímco ještě v roce 2007 bylo DPH z bytů do 120 metrů čtvereční 5%, od roku 2013 je 15%. Před deseti lety stát inkasoval na průměrném bytu 175 tisíc korun. Dnes je příjem státu na DPH z průměrného pražského bytu v celkové částce téměř pětinásobný.

Autor: Romana Landová

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu