ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Ceny bydlení na Slovensku stouply, tempo zdražování zrychlilo

Ceny bydlení na Slovensku stouply, tempo zdražování zrychlilo

Ceny bydlení na Slovensku stouply, tempo zdražování zrychlilo
1. 9. 2019
#cena #bydlení #čtk
další
skrýt

Zájemci o bydlení na Slovensku si připlatí. Tempo zdražování zrychlilo. Stoupající ceny bytů a domů v zemi ukázaly i dříve zveřejněné údaje slovenské centrální banky (NBS).

Podle dřívějších údajů NBS průměrná cena metru čtverečního v bytech a domech na Slovensku vystoupila ve druhém čtvrtletí po revizi údajů na nový rekord. Vývoj ovlivnilo hlavně vyšší tempo zdražování bytů.

Půjčky na financování koupě vlastního bydlení v uplynulých letech přispěly při poklesu úrokových sazeb k rostoucímu zadlužení Slováků. NBS loni v létě zpřísnila pravidla poskytování úvěrů komerčními bankami, a to včetně hypoték. Meziroční tempo úvěrů domácnostem na Slovensku pak mírně zvolnilo, letos v červenci ale obyvatelé Slovenska čerpali v absolutním vyjádření nejvyšší objem půjček na financování bydlení za poslední rok. Podle NBS k tomu přispěl konkurenční boj bank, který se u úvěrů na nemovitosti projevil v poklesu úrokových sazeb na nová historická minima.

Ze studie České bankovní asociace vyplývá, že vývoj v Česku od roku 2014 do současnosti přinesl třetí vlnu růstu cen bydlení. Nabídkové ceny bytů vzrostly mimo Prahu o 43 procent a v Praze o 55 procent. Nejnovější údaje podle asociace svědčí o tom, že se růst cen zastavil, nebo alespoň zpomalil.

Psali jsme:

Průměrná cena starších bytů v Praze stoupla!

Slovensko se vrátilo k možnosti poskytnutí novomanželských půjček

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu