ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Budoucnost patří upcyklaci! Z horského kola se může lusknutím prstu stát pohodlné křeslo

Budoucnost patří upcyklaci! Z horského kola se může lusknutím prstu stát pohodlné křeslo

Budoucnost patří upcyklaci! Z horského kola se může lusknutím prstu stát pohodlné křeslo
22. 11. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová, Foto: Bike Furniture Design

Dodat domácnosti na originalitě se dá různými způsoby, třeba upcyklací. O co jde? Zkrátka vezmete staré nepoužívané věci a přeměníte je v netradiční dekorace. Samozřejmě už existují i firmy, které se specializují na vysloužilé materiály ve větším měřítku a například z jízdních kol vyrábí svítidla nebo nábytek. 

Dnešní doba je rychlá a řada lidí, než aby opravila staré koho, raději jej vyhodí a běží si pro nové. A nemusí jít zrovna o jízdní kola, dnes dokážou specializované firmy vytvářet jedinečný nábytek z vyplaveného dřeva. Ze starých požáních hadic nebo bezpečnostích pásů z aut, naopak vyrábí módní doplňky. Třeba batohy, opasky nebo kabelky.

Ale zpět k jízdním kolům. Například maďarská společnost Industrial Kid už pět let vyrábí lampičky z řídítek.


Originální lampičky z řídítek, foto: Industrial Kid

Ačkoli je pro nás tento trend poměrně novinkou, americká společnost Bike Furniture Design již od roku 1990 spolupracuje s řadou designérů, kteří pro ni navrhují jedinečné kusy nábytku. Jedná se hlavně o stoly, barové židle nebo křesla.


Konferenční stolek, foto: Bike Furniture Design

Nekupuj a vyrob

Někdy stačí trocha šikovnosti a důvtipu. Znáte lovecké trofeje v podobě zvířecích hlav na zdi? Co je nahradit řídítky a sedátkem od kola? Stačí z kusu prkna vyříznou požadovaný tvar a pak se vše jen přilepí.


Takzvané cyklohlavy na stěnu zvládne vyrobit každý, kdo je alespoň trochu manuálně zručný, foto: Quick-Step


Někdo dokáže zužitkovat i další součástky, foto: Quick-Step

Co je vlastně upcyklace?

Nejde o zpracování odpadu, jak si možná mnozí myslí, ale o zhodnocování jinak neužitečných materiálů. Zní to možná jako drobný detail, když se ale zamyslíte, tak upcyklace vlastně zabraňuje vzniku odpadů a přispívá tak k ochraně životního prostředí.

„Prapůvodní kořeny toho, čemu dnes říkáme upcyklace, můžeme stopovat hluboko do historie. Ne vždy se však jednalo o činnost, která sledovala stejné cíle, jako je sleduje dnes. Často byla tato pra-upcyklace ryzí nutností. Především v dobách ekonomických krizí nebo válek bylo třeba zcela přehodnotit, jak s různými věcmi a materiály naložit," uvádí server upclykace.cz. Zde také můžete najít přehled výrobců, kteří se touto problematikou zabývají, jsou mezi nimi zahraniční společnosti i ty z tuzemska.

Tento druh zpracování materiálů se dříve či později stane stejně zásadní jako je klasická recyklace. Tím se zabývá i takzvaná cirkulární ekonomika, kde už při samotné výrobě, myslí autoři na to, jak po uplynutí životnosti půjde materiál dál využít. Velkým tématem je to i například ve stavebnictví.

Doporučujeme:

Inspirace: Použití dřeva starých stromů v interiéru 

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl