ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Diskuze: Při digitalizaci stavebnictví má mít iniciativu stát!

Diskuze: Při digitalizaci stavebnictví má mít iniciativu stát!

Diskuze: Při digitalizaci stavebnictví má mít iniciativu stát!
22. 6. 2019

Při digitalizaci ve stavebnictví by měl převzít iniciativu stát. Měl by vytvořit určité standardy a následně je vyzkoušet na pilotních projektech. Myslí si to tři čtvrtiny zástupců projektových firem v Česku. Pouze desetina firem by si chtěla tyto standardy vytvořit sama. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti CEEC Research.

V souvislosti s digitalizací stavebnictví se mluví hlavně o metodě BIM (Building Information Modelling). Odborníci ji nejčastěji označují jako informační model stavby. Do stavebního procesu od jejího návrhu přes výstavbu až po správu zavádí digitální technologie. Ty by měly snížit počet chyb, urychlit stavbu a přinést finanční úspory. Tato metoda má být od roku 2022 povinná u všech stavebních zakázek nad 150 milionů korun a projektových prací nad šest milionů korun.

Podle průzkumu se povědomí o metodě BIM mezi projektovými firmami postupně zvyšuje. V roce 2015 uvedla jen desetina z nich, že metodu již používá. Další pětina ji plánovala zavést do pěti let. O dva roky později ji používala necelá třetina projektových firem. Do pěti let to měla v plánu čtvrtina z nich.

"Digitalizace celého procesu od návrhu přes realizaci až po následné užívání stavby je předpokladem pro zefektivnění stavebnictví. S největší pravděpodobností by se alespoň částečnou digitalizací mohly zkrátit potřebné lhůty pro povolení stavby," uvedl vedoucí stavebního odboru Městského úřadu Cheb Jaroslav Šinka.

Podle propočtů ministerstva průmyslu a obchodu by úspora při používání BIM mohla dosáhnout až pětiny nákladů z celé doby stavby, tedy několik desítek miliard korun ročně. BIM pracuje s 3D modelem, který umožňuje mimo jiné lepší plánování a přehlednější analýzy pro výběr variant. Měl by pomoci také vytvoření přesnější zadávací dokumentace a předvedení plánů staveb veřejnosti prostřednictvím digitální vizualizace.

Generální ředitel projektové firmy Sudop Group Pavel Havlíček upozornil, že zatímco ve strojírenství jsou podobné postupy řadu let standardem, stavebnictví v tomto ohledu zaspalo a velká většina procesů je na papíře. "BIM tak dokáže přenést stavebnictví ze středověku, od kterého se některé procesy principiálně nezměnily, konečně do 21. století," doplnil.

Zdroj: ČTK

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu