ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Do vypínání DVB-T zbývá posledních pár hodin. Nevíte, zda se vás to týká a jak přeladit televizi na DVB-T2?

Do vypínání DVB-T zbývá posledních pár hodin. Nevíte, zda se vás to týká a jak přeladit televizi na DVB-T2?

Do vypínání DVB-T zbývá posledních pár hodin. Nevíte, zda se vás to týká a jak přeladit televizi na DVB-T2?
27. 11. 2019 / Autor: Lucie Kratochvílová, zdroj: ČTK

Dnes krátce před půlnocí přestanou vysílat vysílače programy České televize v Praze na Žižkově a na Cukráku, které pokrývají televizním signálem Prahu a střední Čechy. Vypne se tak vysílání v dosavadním standardu DVB-T a po půlnoci bude zahájeno vysílání v novém standardu DVB-T2. 

Aby bylo poté možné vysílání České televize sledovat, je nutné mít set top box nebo televizi umožňující příjem DVB-T2 a naladit si na nich kanál 26 namísto stávajícího kanálu 53.

Ke dni 8. ledna pak bude následovat vypínání komerčních stanic Prima, Nova, Barrandov a dalších ze Žižkova, a o týden později z Cukráku. Celý přechod by měl být dokončený do poloviny příštího roku. Důvodem změny je potřeba uvolnit část frekvencí z televizního vysílání pro rychlé mobilní sítě.

S DVB-T2 diváci získají možnost příjmu televizních programů v HD kvalitě a širší výběr stanic. 

Změna se týká diváků, kteří přijímají televizní signál prostřednictvím pozemní distribuce (DVB-T), tedy využívají vlastní anténu nebo společnou televizní anténu v bytovém domě. Naopak se netýká těch, kteří využívají poskytovatelů kabelových nebo satelitních služeb, mobilních operátorů nebo internetových televizí.

U některých přístrojů naladění proběhne automaticky. Pokud mají diváci starší televizor a chtějí i nadále využívat zemské televizní vysílání, musí si zakoupit set-top-box s podporou DVB-T2.

Podle průzkumu je na přechod připraveno zhruba 60 procent domácností. Zbytek přechod bude řešit na poslední chvíli, nebo přechází na jiný způsob příjmu signálu.

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu