ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Dočkáme se elektronického vedení stavebních deníků?

Dočkáme se elektronického vedení stavebních deníků?

Dočkáme se elektronického vedení stavebních deníků?
12. 5. 2019

Poslanci Pirátů předloží návrh, podle kterého by u staveb vznikajících na základě zákona o veřejných zakázkách v budoucnosti byla povinnost vést stavební deník v elektronické podobě. 

Stavební deník je písemným záznamem o průběhu stavby, ve kterém mají být obsaženy informace o osobách pracujících na staveništi, klimatických podmínkách, provedených pracích a dodávkách materiálů. Přístupný by měl být na staveništi všem oprávněným osobám, záznamy se mají provádět průběžně každý den a nelze vynechávat volná místa.

Poslanec Ondřej Polanský (Piráti) upozornil, že praxe je většinou jiná. "Standardní prohřešky, které se dnes odehrávají, jsou především vynechávání prázdných míst pro pozdější vpisy, antedatování, přepisy, vedení více deníků. Bohužel neexistuje nástroj, který by to napravoval," uvedl. Loni směřovalo podle Pirátů do veřejných staveb 220 miliard korun.

Elektronické vedení deníků by podle Pirátů mělo prakticky nulové náklady, ale umožnilo by přidávání obrazových příloh, automatickou dostupnost či dálkový přístup. Piráti si od deníků slibují zefektivnění, zrychlení a centralizaci kontroly stavebních prací. "V minulosti se odehrálo několik případů, kdy při havárii stavební deník záhadně zmizel a investor - stát - se tak dostal do slepé uličky, kdy není schopen dílo reklamovat, ani se soudit," dodal Polanský.

Zdroj: ČTK

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu