ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Exteriér Máte domácího mazlíčka? Dejte si pozor na to, co sázíte na zahradě

Máte domácího mazlíčka? Dejte si pozor na to, co sázíte na zahradě

Máte domácího mazlíčka? Dejte si pozor na to, co sázíte na zahradě
10. 6. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: freepik

Každý, kdo má zahradu a na ní pobíhajícího pejska by měl být na pozoru. Existují totiž i rostliny, které sice vaši zahradu ozdobí, ovšem pro naše mazlíčky mohou být toxické. Následky pak raději ani nedomýšlet. Existuje mnoho rostlin, které mohou psům způsobit žaludeční problémy, existují bohužel ale i takové, které v extrémních případech končí i fatálně.

Lilie

Některé druhy lilií mohou být pro psy toxické. Mezi ty s mírnější toxicitou pro psy patří lopatkovec, lilie peruánská, lilie Inků a také kala. Ty mohou vyvolat bolest a zvracení. Toxické účinky pak mají lilie Tiger, Easter lily, asijská a japonská lilie. Tyto bychom měli pěstovat mimo dosah jakýchkoliv domácích mazlíčků, protože jejich konzumace může vést k vážným chorobám a dokonce i k smrti.

Narcis

Asi se budete divit, ale květy narcisů jsou pro psy toxické. Dokonce i cibule představují zdravotní riziko. Obsahují totiž chemickou sloučeninu zvanou lycorin, která vyvolává zvracení.

Rododendron

Rododendrony jsou sice nádherné, ale vysoce toxické pro zvířata. Listy jsou velmi nebezpečnou částí rostliny. Její pozření psem způsobí zvířeti velmi vážné zdravotní komplikace.

Chryzantéma

Chryzantémy na podzim krásně kvetou a také nádherně voní. Tato vůně prý mnohdy láká psy. Ovšem pozor! Rostlina obsahuje jedy, které mohou poškodit organismus.

Rostlina rajče

Rajčata najdeme téměř v každé zahradě, ovšem jejich stonky obsahují toxickou látku nejen pro lidi, ale i pro psy. Stejně tak nebezpečná mohou být nezralá rajčata.

Další hrozbu představují:

  • Oleandr - všechny části oleandru jsou pro psy jedovaté. Pár malých kousků vyvolá silné zvracení, bolesti břicha, snížený srdeční rytmus a často i smrt.
  • Rebarbora - hrozbou rebarbory je kyselina šťavelová.
  • Tulipán - pozor na cibulky. Obsahují vysoké koncentrace alergenních laktonů. 
  • Begónie  - je další běžnou a oblíbenou rostlinou, která je pro psy toxická.

Pokud některou s rostlin na zahrádce máte, buďte raději maximálně obezřetní. Jakékoliv příznaky otravy řešte rychle a pod dohledem veterináře.  

 

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu