ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Mladí popsali, jak vypadá ideální byt. Cena takového bytu dosahuje rekordní výše!

Mladí popsali, jak vypadá ideální byt. Cena takového bytu dosahuje rekordní výše!

Mladí popsali, jak vypadá ideální byt. Cena takového bytu dosahuje rekordní výše!
10. 9. 2019
#bydlení #mladí #čtk
další
skrýt

Upozornit na špatnou bytovou situaci mladých lidí ve velkých městech, kteří velmi často nemají šanci získat bydlení, jaké by si přáli, se snažila svým průzkumem Raiffeisen stavební spořitelna. Ta  se ptala mladých lidí ve věku 18 - 36 let na vlastní představu o bydlení. 

Mladí lidé od 18 do 36 let považují pro své bydlení za ideální byt o výměře 70 až 90 metrů čtverečních. Takto odpovědlo 38 procent dotázaných. Ve vlastním by chtělo bydlet 93 procent respondentů.

"Ceny nemovitostí dosahují rekordní výše a můžeme předpokládat, že zejména ve velkých městech se trend nebude dramaticky měnit. Zároveň s tím rostou i ceny nájmů, takže mladí se dostávají do bezvýchodné situace. Velkou část svého výdělku zaplatí za nájem a nemají už co odkládat stranou," uvedl místopředseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny Pavel Chmelík.

Pode údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly o 8,6 procenta na 102.058 korun za metr čtvereční. Za ideální byt by tak mladý Pražan zaplatil od 7,1 do 9,2 milionu korun.

Měsíční nájmy se ve stejném období zvýšilo o 3,8 procenta na 327 korun za metr čtvereční. V ideálním bytě by tak mladí zaplatili od 22.900 do 29.400 korun.

Podle údajů poradenské společnosti Deloitte je dostupnost nového bydlení v Česku ve srovnání s 12 vybranými evropskými zeměmi druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt vyjde na 11,2 průměrného ročního platu. Nejsnadněji na bydlení dosáhnou Portugalci, kteří na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních vynaloží 3,8 ročního platu.

"Oproti svým rodičům a prarodičům jsou dnešní dvacátníci a třicátníci trochu náročnější především ohledně stáří nemovitosti. Šest z deseti by preferovalo novostavbu. Jinak ale nemají přehnané požadavky," doplnila mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny Lenka Molnárová.

Na budoucí bydlení si šetří více než polovina dotázaných. Ve věkové skupině do 25 let to jsou dvě třetiny. Spořit začínají v průměru ve 20 letech.

Téměř čtyři pětiny respondentů si myslí, že pomoci dosáhnout na vlastní bydlení by jim měl stát. Dvě pětiny odpověděly, že rodiče, po pětině získaly obec nebo zaměstnavatel. Že by neměl pomoci vůbec nikdo, si myslí jen sedm procent oslovených.

Psali jsme také:

Mladí lidé mají jasno, nejdřív vlastní bydlení, až potom rodina

Spoření mladých na bydlení: Nechceme být mamánci, ale co nám zbývá?

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu