ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Na Štědrý den skončilo připomínkové řízení ke stavebnímu zákonu, ten má řadu kritiků

Na Štědrý den skončilo připomínkové řízení ke stavebnímu zákonu, ten má řadu kritiků

Na Štědrý den skončilo připomínkové řízení ke stavebnímu zákonu, ten má řadu kritiků
25. 12. 2019 / Autor: Lucie Kratochvílová, zdroj: ČTK

Dne 24. prosince skončilo připomínkové řízení k novému stavebnímu zákonu, který má podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) urychlit a zjednodušit povolování staveb. Norma by podle vládního plánu měla platit od roku 2021. Návrh zákona se ale setkává s kritikou, odmítají ho největší česká města, hasiči, památkáři i ochránci životního prostředí, vystoupila proti němu i část úředníků z MMR. Podle kritiků znění zákona připravila Hospodářská komora a norma je šitá na míru developerům.

Povolovací řízení u staveb by se podle nového zákona mělo ze současného průměru 5,4 roku zkrátit na jeden rok. Ůdaj se ale dle odborníků týká spíše větších developerských projektů, například povolení rodinného domu trvá většinou mnohem kratší dobu. Podle kritiků zákon nahrává developerům, popírá veřejné zájmy, jako je například ochrana přírody, a otevírá prostor pro korupci.

Podle MMR je cílem zákona zkrátit povolení stavby do jednoho roku od podání úplné žádosti, včetně odvolání a přezkumu. "MMR jednalo a jedná se všemi partnery. Rychlost získání povolení v žádném případě nebude na úkor potlačení jakýchkoliv veřejných zájmů," uvedl mluvčí ministerstva Vilém Frček. Veřejné zájmy podle něj budou zachovány u památek, požární ochrany i ekologie.

Návrh zákona počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení. Důležitou součástí je podle MMR digitalizace stavební agendy od územně plánovacích dokumentací přes digitální technickou mapu, projektové dokumentace staveb až po elektronický spis stavebních úřadů.

Proti návrhu zákona se postavili hasiči, kteří se obávají zásadního utlumení významu požárního dozoru. Podle hasičů hrozí, že by se podle nového zákona nevyjadřovali k požární bezpečnosti plánovaných projektů odborníci, ale lidé s minimem praktických zkušeností.

Proti novému stavebnímu zákonu je i památkáři. Ti jsou přesvědčeni, že je zákon natolik špatný, že ho nelze dílčími úpravami změnit.

Proti návrhu zákona vystupuje i ministerstvo vnitra, kterému vadí plánované převádění úředníků, kteří povolují stavby, z obcí na stát. Podle ministerstva vnitra by náklady spojené s přesunem 13.500 úředníků a spisů dosáhly 32 miliard korun. Riziko v převedení rozhodovacích pravomocí z místních samospráv na ústřední orgán vidí i Svaz měst a obcí. Vznesl víc než 50 konkrétních připomínek a zhruba dvacítku obecných. Podle svazu však ani tisíc připomínek neudělá ze špatného zákona dobrý.

Proti zákonu se staví i pět největších českých měst, podle nichž norma v současné podobě omezuje jejich práva. Vadí jim zejména omezení vlivu samospráv na územní plánování. Představitelé Prahy, Brna, Ostravy, Plzně a Liberce se podle Deníku N minulý týden sešli s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO), aby jí sdělili své výhrady.

Psali jsme také:

V letošním roce se do konce září postavilo téměř 11 000 bytů

Zdražování nových bytů v Praze stále pokračuje

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu