ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Nájemné v centru Prahy kvůli koronaviru kleslo o desítky procent

Nájemné v centru Prahy kvůli koronaviru kleslo o desítky procent

Nájemné v centru Prahy kvůli koronaviru kleslo o desítky procent
27. 3. 2020 / Autor: Tisk. z. Realitní firmy: Nájemné v centru Prahy kleslo o desítky procent
#nájem #bydlení #praha #čtk
další
skrýt

Nájemné v centru Prahy kvůli opatřením proti šíření koronaviru kleslo řádově o desítky procent. Může za to především zastavení krátkodobých pronájmů, hlavně přes Airbnb. Zájemce si tak můžou v současné situaci pronajmout byt v centru Prahy doslova za pakatel. Počet nabízených bytů k pronájmu v hlavním městě vzrostl místy až o polovinu.

Poptávku ovlivnily zavřené hranice i omezený pohyb v rámci země, proto je nulový zájem o krátkodobé pronájmy v turisticky atraktivních místech. Část lidí, kteří si pořídili byt k dalšímu pronajímání například přes Airbnb, se teď investice snaží zbavit nebo ji nabídnout dlouhodobým nájemníkům. 

Známe vyjádření zástupců většiny realitních firem:

"V posledních týdnech se na nás obrací rostoucí počet majitelů nemovitostí, které dosud sloužily k Airbnb, s tím, abychom je nyní dlouhodobě pronajali. Týká se to především historického jádra a širšího centra metropole. U dlouhodobých nájmů vždy platí, že lpět na přehnaně vysoké ceně se nevyplácí, protože každý měsíc, kdy je byt neobsazený, znamená ztrátu," uvedl oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality Jan Martina.

Jako příklad uvedl byt 3+1 o rozloze 75 metrů čtverečních blízko Národního divadla. Klienti ho nedávno zrekonstruovali a měli ho připravený na spuštění krátkodobých pronájmů. "Počítali s výnosem kolem 45 tisíc korun měsíčně. Jelikož klientela v podobě turistů v tuto chvíli přestala existovat, chtějí byt dlouhodobě pronajmout. To je reálné za nájemné zhruba 32 tisíc korun bez poplatků," doplnil Martina. To znamená pokles zhruba o 30 procent.

Podle ředitele společnosti Bezrealitky Hendrika Meyera vzrostl v březnu počet nabízených bytů na pronájem v hlavním městě meziročně více než o polovinu. "V naprosté většině případů jde o byty, které doposud sloužily ke krátkodobým pronájmům pro turisty. Nyní se je majitelé snaží udat pro běžné bydlení," podotkl Meyer. Odhady o počtu bytů na krátkodobé pronájmy v Praze se u jednotlivých realitních kanceláří liší, pohybují se od 7000 do 10.000.

Podle ředitele Maxima Reality Vladimíra Zuzáka trh s nájmy v budoucnu poroste, nejen kvůli současným opatřením. "Přikloní se k němu všichni, kteří nebudou schopni splácet hypotéku, nebo ti, kteří budou potřebovat další příjem z nájmu vlastní nemovitosti. Aktuální situace přiměla řadu majitelů nových bytových domů, kteří je nakoupili na investice, poskytnout svým nájemníkům dočasné úlevy o 50, někde až 70 procent. "Tímto gestem si chtějí zaručit stabilitu, potřebují, aby jim byli nájemníci schopní platit dlouhodobě," doplnil Zuzák.

"Myslím, že se část investorů odkloní od krátkodobých pronájmu. Jednou možností je, že dají byt na trh k prodeji. Jejich finanční ztráty z těchto dní budou příliš vysoké, obnova turismu příliš pomalá a bude tak problém s financováním hypoték, které na těchto bytech váznou. Nebo je poskytne pro dlouhodobý pronájem. Každopádně počítáme s tím, že se počet krátkodobých pronájmů citelně sníží," sdělila makléřka Re/Max G8 Tereza Vrzáková. Podle ní se aktuální stav netýká jen centra Prahy.

Ředitel developmentu společnosti Bidli Roman Weiser doporučuje nyní byty pronajmout alespoň na rok, neboť kratší dobu bude málo zájemců akceptovat a turismus se zřejmě do normálu bude vracet déle než pár měsíců. "Z dlouhodobého hlediska ceny nemovitostí stále porostou, proto je toto řešení jednoznačně to nejlepší. Je však zřejmé, že dočasně výše nájmů podobných bytů může v lokalitách, kde byly krátkodobě hojně pronajímány, znatelně klesnout," dodal Weiser.

Hledáte bydlení? Podívejte se na aktuální nabídku developerských projektů ZDE.

Přečtěte si také:

Fond bydlení kvůli koronaviru sníží splátky nebo je odloží

Radní Prahy 1 odloží podnikatelům nájem za nebytové prostory

Pronájmy komerčních prostor v centru Prahy se budou řídit podle výše nájmu a účelu provozovny

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu