ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Nájmy v Praze jsou noční můrou! Průměrná cena vzrostla o 3,8 %

Nájmy v Praze jsou noční můrou! Průměrná cena vzrostla o 3,8 %

Nájmy v Praze jsou noční můrou! Průměrná cena vzrostla o 3,8 %
2. 9. 2019
#nájem #praha #čtk
další
skrýt

Nájemné v Praze ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostlo o 3,8 procenta na 327 korun za metr čtvereční měsíčně. Bydlení mimo Prahu stouplo v průměru o 8,1 procenta na 200 korun za metr čtvereční.

"Nájemné v hlavním městě se ve druhém čtvrtletí pohybovalo většinou kolem 300 korun za metr čtvereční. Výjimku tvoří první až třetí městská část, kde se tato cena pohybovala od 345 korun v Praze 3 po 407 korun v Praze 1," uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. Nejnižší nájemné bylo v Praze 4 (299 korun) a Praze 10 (300 korun za metr čtvereční).

"Proti řadě jiných ukazatelů, jako jsou například ceny nových a starších bytů, jednotková cena za nájemní bydlení v metropoli za poslední rok a půl příliš neroste. V polovině roku byla v centru města dokonce o 25 korun nižší, než na konci loňského roku," doplnil Soural.

Pokud se na trhu bydlení v Praze nestane v následujících měsících něco neočekávaného, měly by se ceny měnit jen pozvolna, podotýká Soural. "Rizikem by mohla být situace, kdy by se například výrazněji snížila zásoba bytů určených k pronajímání. Tím by se mohl zvýšit tlak na cenu, což by se pak odrazilo i v konečných nákladech," uvedl.

Počet bytů určených k pronájmu se v Praze podle Trigemy v posledních dvou letech pohybuje mezi 6300 až 9000. "Je však třeba zmínit, že ještě před třemi roky bylo v nabídkách 12.500 takových bytů," podotkl Soural. Nejvíce bytů připadá na kategorii 2+KK (43 procent), následují 3+KK (25 procent) a 1+KK (23 procent).

Bydlení mimo Prahu je o dvě pětiny nižší. Lze ale očekávat, že ceny za nájemní bydlení budou růst výrazněji než v Praze. Zejména pak v Brně, blízkosti Prahy a dále třeba na Olomoucku nebo Plzeňsku. Naopak nájem v Jihočeském kraji o 22,3 procenta kleslo.

Psali jsme také:

Bytová krize nutí mladé žít déle u rodičů. Řešením může být nájemní bydlení!

Zájem o nájemní bydlení v ČR roste. Nemáme na vlastní bydlení.

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl