ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Nejlepší mladí truhláři a zedníci za rok 2019 dostali ocenění

Nejlepší mladí truhláři a zedníci za rok 2019 dostali ocenění

Nejlepší mladí truhláři a zedníci za rok 2019 dostali ocenění
1. 10. 2019 / Autor: Lucie Kratochvílová, tisk. z. Nejlepší mladí truhláři a zedníci za rok 2019
#truhlář #zedník #for arch
další
skrýt

Mezi 17. a 20. zářím proběhlo při veletrhu FOR ARCH už 23. finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO. O prvenství soutěžili nejlepší studenti oboru truhlář a zedník ze středních škol z Česka a Slovenska. Na výstavišti PVA EXPO PRAHA bylo vidět živé řemeslo, kterého je v Česku velký nedostatek. Návštěvníci veletrhu tak mohli vidět, co vzniká pod rukama zedníkům, truhlářům, kamenosochařům, kameníkům, topenářům, obkladačům, tesařům, pokrývačům nebo instalatérům.

Deset truhlářských týmů mělo za úkol vyrobit deset dětských židliček, které následovně putovaly do Dětského domova Klánovice. Truhláři z Česka a Slovenska předvedli vynikající práci. Minimální rozdíly v technických detailech rozhodly o tom, že nejlepším se stal tým ze Slovenska v podání Jána Geletky a Matěje Ševčíka ze SOŠ drevárska Spišská Nová Ves. Z České republiky obsadila druhé místo dvojice Richard Páca a Ondřej Porubek ze SŠ řemeslná Jaroměř a třetí místo si odvezli Jan Macháček a Milan Vondra z SOU Hluboš. Porotci hodnotili celkem 10 disciplín složených z praktických i teoretických úkolů nebo testování dodržování bezpečnosti práce.

V zednickém řemesle si nejlépe vedla dvojice Matouš Adamec a Erik Sklenář ze SPŠ stavební akademika S. Bechyně z Havlíčkova Brodu. Druzí skončili Tomáš Blažek a Yaroslav Protsak ze SŠ stavební Jihlava a na třetím místě se umístili Roman Dobeš a Michal Horák z Masarykovy SŠ Letovice. „Návštěvníci měli možnost vidět materiál YTONG zpracovaný těmi nejlepšími z nastupující generace ve spojení s dalšími technologiemi a řemeslnými obory. Ukázalo se, že materiál YTONG a kvalitní řemeslo jde dohromady,“ zhodnotila účastníky PaedDr. Hana Šimánová, ze společnosti Xella CZ.

V rámci finále byla také předána cena ministra průmyslu a obchodu nejlepší dvojici oboru zedník. „Stavebnictví a řemesla. Oboje má velkou budoucnost, počítáme s nimi tedy i v Inovační strategii 2019–2030 a připravované Národní hospodářské strategii. Řešíme tak mimo jiné digitalizaci stavebnictví, kdy MPO je gestorem metody BIM, tedy informačního modelování staveb. A také to, aby se řemeslům vrátila prestiž, jakou si zaslouží. Soutěž stavebních řemesel v sobě spojuje obojí, proto je MPO hrdým partnerem akce. A rovněž činíme kroky k tomu, aby se o metodě BIM co nejvíc vědělo, snížila se administrativa, která se stavebnictvím souvisí a stanovila se pravidla mistrovských zkoušek,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický.

Mezi kamenosochaři byli těmi nejlepšími Štěpán Hůzl z Akademie – VOŠ, Gymn. a SOŠUP Světlá nad Sázavou a Jakub Suk z SPŠ kamenická a sochařská Hořice.  Kamenické řemeslo ukázal i Antonín Frank z Akademie – VOŠ, Gymn. a SOŠUP Světlá nad Sázavou.

,,Vystavovatelé, obchodníci, řemeslníci a návštěvníci veletrhu For Arch jsou stavebními kameny veletrhu, které se musí navzájem doplňovat. V poslední době v Česku začínají ubývat řemeslníci, proto jim věnujeme více a více pozornosti. Potenciál ve společnosti je, ale je třeba ho podpořit. A od toho tu jsme,“ řekl k soutěži ředitel veletrhu FOR ARCH Matěj Chvojka.

V rámci soutěže měli studenti možnost pracovat se špičkovými materiály nejlepších firem v oboru a obohatit se tak i o praktickou zkušenost.

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl