ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Je libo bydlení v nejvyšší budově světa?

Je libo bydlení v nejvyšší budově světa?

Je libo bydlení v nejvyšší budově světa?
6. 1. 2020 / Autor: Lucie Kratochvílová

Dubajský mrakodrap Burdž Chalífa je největší stavba světa. Bez dvou set metrů měří celý kilometr. Výška ale není jediné „nej“, kterým se mrakodrap pyšní. Mimo jiné jde o jednu z nejnákladnějších budov světa – spolykala totiž půl miliardy dolarů. Má ale také nejvíce pater, nejvyšší výtah nebo nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu. V mrakodrapu se nachází 57 výtahů a osm eskalátorů.

Původně se věž jmenovala Burdž Dubaj (burdž znamená v arabštině věž), v den otevření se přejmenovala na Burdž Chalífa podle prezidenta Spojených arabských emirátů šajcha Chalífy bin Zajda Nahajána.

Celá budova je 14krát vyšší než Petřínská rozhledna. Má celkem 163 pater plus 46 pater ve věži a dvě parkovací patra v suterénu.

Budova má také druhou nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu, která se nejprve nacházela ve 124. poschodí ve výšce 452 metrů, od roku 2014 ve 148. patře ve výšce 555 metrů. To ale v roce 2016 překonala Šanghajská věž, která má vyhlídkovou plošinu ve výšce 561 metrů.

Je libo bydlení v nejvyšší budově světa?

V březnu 2009 se kancelářské prostory v Burj Khalifě prodávaly za 43 000 amerických dolarů za m2Cena bytu v Armaniho rezidencích se vyšplhala až k 37 500 dolarů za m2 I přesto, že jednopokojový byt tady můžete získat v přepočtu za 21 500 000 korun, hlásí Burj Khalifa 80% obsazenost. 

Mrakodrap, který je také sídlem šestihvězdičkového Armani Hotelu, předního italského módního návrháře Giorgia Armaniho, má 160 pokojů a nese se v duchu přísně minimalistické estetiky. V každém pokoji jsou na stěnách luxusní textilní tapety s vytkávaným podpisem slavného návrháře. 

Mrakodrap je ústředním prvkem nového dubajského centra.

Tento projekt, který byl dokončen v roce 2017, vyšel na 20 miliard dolarů a jeho součástí je i největší nákupní středisko a také například desítky tisíc bytů.Při designu se architekti nechali inspirovat květinou Hymenocallis, jejíž členitý květ připomíná orchidej. Půdorys budovy připomíná rozvinutou korunku tohoto voňavého květu, který se pěstuje hojně nejen v Dubaji, ale také v Indii.

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu