ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Novomanželské půjčky na bydlení Slováky nezaujaly, podmínky se změní

Novomanželské půjčky na bydlení Slováky nezaujaly, podmínky se změní

Novomanželské půjčky na bydlení Slováky nezaujaly, podmínky se změní
9. 10. 2019

Slováci zatím neprojevili velký zájem o novomanželské půjčky, které země začala nabízet na začátku léta. Proto se vláda rozhodla zmírnit podmínky, které musí splnit zájemci o čerpání zmíněného úvěru od Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na financování koupě, výstavby nebo rekonstrukce bytu.

Půjčky jsou nyní určeny pro manžele do 35 let, kteří o peníze požádají do jednoho roku od uzavření sňatku a jejich příjem nepřesahuje stanovenou hranici. V závislosti na účelu použití půjčky novomanželé mohou čerpat od SFRB maximálně 75.000 eur (1,93 milionu korun), v případě koupě nebo výstavby bytu může úvěr dosáhnout maximálně tří čtvrtin pořizovací ceny. Při narození dítěte budou moci dlužníci požádat o odpuštění 2000 eur (51.500 korun) z dlužné sumy.

Odborníci nízký zájem o státní úvěry na bydlení zdůvodnili například tím, že manželé o ně mohou požádat jen do roka od uzavření sňatku. Loni úřady na pětimilionovém Slovensku zaznamenaly více než 31.000 sňatků.

A právě tuto podmínku navrhují poslanci změnit. Lhůta by se od podání žádosti o novomanželskou půjčku prodloužila na tři roky od uzavření sňatku. Zároveň podle předlohy budou moci získat úvěr i žadatelé s vyšším příjmem než v současnosti.

Novomanželské půjčky na Slovensku jsou do částky 15.000 eur (386.250 korun) úročeny sazbou jedno procento ročně. Pro zbytek půjčky platí úroková sazba dvě procenta, je tak mírně vyšší než aktuální úročení běžných hypotečních úvěrů.

Ceny bydlení na Slovensku v posledních letech rostou. Průměrná cena čtverečního metru plochy v bytech v letošním druhém čtvrtletí stoupla na nový rekord 1849 eur (přes 47.600 korun). Ceny rodinných domů za svým maximem z roku 2008 ještě zaostávají. Slováci upřednostňují vlastní bydlení, trh s nájemným bydlením není v zemi pod Tatrami příliš rozvinutý.

Čerpání hypotečních úvěrů ovšem přispělo k rychlému zvýšení zadluženosti Slováků. Slovenská centrální banka v reakci loni zpřísnila pravidla poskytování půjček spotřebitelům komerčními bankami. Tempo růstu úvěrů domácnostem pak zvolnilo.

Psali jsme:

Slovensko se vrátilo k možnosti poskytnutí novomanželských půjček

Zájem o půjčky na bydlení pro mladé dál klesá!

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu