ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Nových bytů se v Praze prodává nejméně za pět let. Může za to cena nemovitosti?

Nových bytů se v Praze prodává nejméně za pět let. Může za to cena nemovitosti?

Nových bytů se v Praze prodává nejméně za pět let. Může za to cena nemovitosti?
24. 7. 2019

Trh s novými byty v Praze je stále v krizi. V letošním roce se prodalo nejméně bytů za posledních pět let. Od začátku roku 2019 se prodalo 2318 bytů, to je o 134 méně než loni. V porovnání s předloňským rokem došlo k poklesu o 709 bytů a při srovnání s prvním pololetím roku 2016 došlo k poklesu dokonce o 1297 bytů.

„Zásadní ránu celému rezidenčnímu trhu daly opakované restrikce České národní banky (ČNB), které výrazným způsobem omezily dostupnost hypoték. De facto od vlastního bydlení v hlavním městě odstřihly celou střední třídu, na hypotéku podle odhadů bank nově nedosáhne až pětina zájemců. Přitom až polovina klientů kupujících nový byt ho financovala pomocí hypotéky. Je jasné, že se tyto nesmyslné zásahy centrálních bankéřů do prodejů nových bytů musely nutně promítnout,“ komentuje prodejní statistiky generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec.

Obrácení trendu by mohly přinést až nové cenově dostupné projekty, které by se dostaly na trh. „Současná průměrná cena přesahující sto tisíc korun za metr čtvereční je pro mnoho rodin neúměrná. Myslím, že si to uvědomuje i stále více developerů a je jen otázkou času, kdy se na trhu opět objeví cenově dostupné byty. Že o ně mají klienti opravdu velký zájem, dokládá například náš aktuální projekt Ekorezidence Hodkovičky, kde cena zůstává výrazně pod celopražským průměrem. Zájem o něj předčil i naše optimistická očekávání,“ doplňuje Korec.

Zájemci o byt si mohou stále vybírat jen z 3285 dostupných bytů. „Nabídka by měla být minimálně dvojnásobná, aby si mohl vybrat opravdu každý. Bohužel toho se hned tak nedočkáme,“ tvrdí Korec.

Dlouhodobě zablokovaná bytová výstavba se totiž hned tak nerozběhne. „Kvůli zastaralému územnímu plánu máme nedostatek pozemků vhodných pro bytovou výstavbu. Navíc povolování většího rezidenčního projektu zabere i pět a více let. Pokud se povolování nových staveb neurychlí a nepřipraví se nové rozvojové plochy pro tisíce bytů, tak se ze současné krize rezidenční trh nevzpamatuje,“ varuje Korec.

Zdroj: EKOSPOL

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu