ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Objem veřejných stavebních zakázek do listopadu vzrostl o 8,6 procenta

Objem veřejných stavebních zakázek do listopadu vzrostl o 8,6 procenta

Objem veřejných stavebních zakázek do listopadu vzrostl o 8,6 procenta
14. 11. 2019 / Autor: Romana Landová, ČTK. Objem zakázek vzrostl. Foto: Pixabay.com

Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos do konce října meziročně vzrostl o 8,6 procenta na 178,4 miliardy korun. Důvodem byl hlavně růst hodnoty zakázek na dopravní infrastrukturu. Největším zadavatelem bylo státní Ředitelství silnic a dálnic ČR se zakázkami za 44,3 miliardy. Hodnota nově vypsaných zakázek vzrostla o 4,3 procenta. Vyplývá to z údajů společnosti IS.

Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby klesla o 16,8 procenta na 41,9 miliardy korun. U inženýrských staveb, tvořených hlavně dopravními projekty, se objem zakázek zvýšil o necelou pětinu na 136,5 miliardy korun. U 26 zakázek za deset měsíců překročila hodnota miliardu korun, v říjnu přibyly tři. Největší byla stavba úseku obchvatu Českých Budějovic v úseku Hodějovice.

Hodnota vypsaných zakázek vzrostla

Podle analytika stavebního trhu IS Ivana Vrhela zvyšuje hodnotu zadaných zakázek pokračující růst nabídkových cen. Ceny v soutěžích do konce října dosáhly v průměru 101,8 procenta úrovně předpokládaných cen. U zakázek na pozemní stavby byly o 1,5 procenta nižší, u zakázek na inženýrské stavby o 2,8 procenta vyšší. Meziročně byly nabídkové ceny firem proti předpokládaným vyšší o 4,3 procentního bodu.

Podíl zakázek spolufinancovaných z evropských dotací na celkové hodnotě stavebních zakázek meziročně vzrostl o 7,6 procentního bodu na 57 procent. Průměrná velikost zakázky do konce října byla 54,6 milionu korun, meziročně o zhruba dvě pětiny více.

Hodnota nově vypsaných zakázek do konce října meziročně vzrostla o 4,3 procenta na 132,3 miliardy korun. Objem zakázek v pozemním stavitelství meziročně klesl o 13,7 procenta, v inženýrském vzrostl o 13 procent. Celkem 22 vypsaných zakázek překročilo miliardu korun. Největší byla elektrizace a zvýšení kapacity železniční trati Uničov - Olomouc s předpokládanou cenou 4,43 miliardy. Vypsala ji státní Správa železniční dopravní cesty. Veřejné zakázky měly loni na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 42 procent. Nejméně to bylo předloni s podílem 32,6 procenta a nejvíce v roce 2002 s 55,1 procenta.

Psali jsme také:

Stavebnictví brzdí nedostatek vhodné pracovní síly

Dočkáme se elektronického vedení stavebních deníků?

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu