ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Podmínky pro realitní makléře se zpřísní

Podmínky pro realitní makléře se zpřísní

Podmínky pro realitní makléře se zpřísní
10. 1. 2020 / Autor: Lucie Kratochvílová

Požadavky na realitní makléře a podmínky jejich činnosti se zpřísní. Prezident podepsal návrh nového zákona, podle kterého musí být makléř bezúhonný, kvalifikovaný a pojištěný. Klientům budou muset sdělovat výši své provize za zprostředkování prodeje nebo pronájmu nemovitosti.  Cílem je podle vlády větší ochrana klientů realitních kanceláří a zlepšení fungování realitního trhu. 

Nový zákon by měl být účinný od února. Norma má mimo jiné zamezit i tomu, aby si makléř nárokoval provizi od prodejce i kupujícího. Předloha upravuje náležitosti zprostředkovatelské smlouvy, která bude muset být pouze písemná a nebude klienta zavazovat k pořízení či prodeji nemovitosti. Makléři budou muset podle předlohy sdělit zájemci závady nemovitosti.

Makléřem se podle nové novely bude moci stát osoba, která má odborné vysokoškolské vzdělání, nebo alespoň středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe.  Zákon počítá také s pojištěním zprostředkovatele realitního obchodu. To bude nejméně na 1,75 milionu korun.  Makléřům působících na základě smlouvy pod obchodní značkou realitní společnosti by stačilo poloviční pojištění. Při nepojištění, hrozí až milionová pokuta. 

Úschovy peněz budou moci realitní kanceláře poskytovat výhradně na písemnou žádost klienta, peníze budou muset být na samostatných účtech. Budou mít také právo nabízet úschovu peněz klientům bankami, zahraničními bankami, notáři, advokáty nebo v souvislosti s exekučním a jiným soudním řízením také exekutorem.

Psali jsme také:

Jde to i bez inzerce. Vyberte si nájemníka sami!

Realitního makléře už nebude moci dělat každý, vláda připravuje přísnější pravidla

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu