ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Poplatek za ubytování musí nově platit i platformy typu Airbnb

Poplatek za ubytování musí nově platit i platformy typu Airbnb

Poplatek za ubytování musí nově platit i platformy typu Airbnb
2. 1. 2020 / Autor: Lucie Kratochvílová, zdroj: ČTK
#poplatek #airbnb #čtk
další
skrýt

Poplatek za ubytování se od začátku letošního roku nově vztahuje i na ubytovatele v soukromí, tedy například služby sdíleného krátkodobého ubytování typu Airbnb. Cílem je, aby nebyli lidé podnikající přes Airbnb a jiné online platformy zvýhodňováni vůči hotelům nebo penzionům.

Airbnb a další podobné služby dlouhodobě kritizují hlavně obyvatelé centra Prahy a tamní radnice. Stěžují si třeba na hluk v noci v ulicích i domech, kde trvalé obyvatele nahrazují byty určené pro pronájem turistům. Poplatku stanovovanému obcemi bude podle novely podléhat krátkodobý pobyt bez ohledu na místo a účel. 

Předloňská analýza pražského městského Institutu plánování a rozvoje uváděla, že přes Airbnb a další takové platformy je v nejužším centru Prahy pronajímána asi pětina bytů. Vedle Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals nebo Vrbo.

Novela také sloučila původní ubytovací poplatek s rekreačním a lázeňským poplatkem. Zatím mohla většina obcí vybírat jen poplatek z ubytovací kapacity, který činil maximálně šest korun na lůžko a den. Obce s lázněmi či atraktivními turistickými cíly mohly vybírat k ubytovacímu poplatku ještě rekreační a lázeňský, který mohl být až 15 korun na osobu a den.

Nový jednotný poplatek opravňuje k vybírání jakékoliv obce a nastavit si poplatky podle svých potřeb. Maximální výše poplatku pro rok 2020 je stanovena na 21 korun za osobu a den, tedy stejnou hranici jako loni u obcí, které vybíraly oba poplatky. Příští rok by si už ale obce mohly stanovit vyhláškou poplatek až na 50 korun za osobu a den.

Psali jsme také:

Praha se dohodla s Airbnb na platbách za hosty, majitelům se krátkodobé pronájmy nevyplatí

Finanční správa jde po daních z pronájmů bytů přes Airbnb

Průzkum: Dvě třetiny lidí nepovažují sdílené ubytování za problém

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl