ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Pozvánka: Navštivte v rámci Týdne soukromého kulturního dědictví soukromé hrady a zámky!

Pozvánka: Navštivte v rámci Týdne soukromého kulturního dědictví soukromé hrady a zámky!

Pozvánka: Navštivte v rámci Týdne soukromého kulturního dědictví soukromé hrady a zámky!
18. 5. 2019

Dny soukromých hradů a zámků otevřou od 24. do 26. května 21 památek, které mají soukromé vlastníky. Jejich majitelé se tak připojují k celoevropské iniciativě Týdne soukromého kulturního dědictví. Na hradech a zámcích se budou konat výstavy, koncerty, divadla či speciální prohlídky a zpřístupňování nových částí objektů. Otevřou se třeba zámky Blatná, Boskovice, Častolovice, Karlova Koruna či Rychnov nad Kněžnou nebo hrady Houska či Kost. Pořadatelé z Asociace hradů a zámků o tom informovali novináře.

Dny soukromých hradů a zámků mají název Naše historie - Vaše dědictví. Asociace vznikla v roce 1995 a sdružuje nejen restituenty, ale i další majitele. Z padesátky objektů je jich polovina přístupných. Podle asociace její objekty za dvě desítky let navštívilo několik desítek milionů návštěvníků. Evropská asociace má 22 členů ve 20 zemích a sdružuje více než 50.000 majitelů historických objektů v Evropě.

"Tento segment (památek) je velmi významný v rámci kulturního dědictví a musíme si přiznat, že mu jako reprezentanti státu zůstáváme dlužní. Soukromé vlastnictví bylo v minulosti dehonestováno, teď máme šanci dostat věci do normálu," uvedl náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda. Připomněl, že ČR na rozdíl od sousedních zemí měla štěstí, že i přes obrovské škody způsobené ve 20. století se to nejcennější podařilo díky shodě okolností i některým osobnostem uchovat. Z nich stovka je ve správě Národního památkového ústavu, památek tohoto druhu je ale velké množství, spolupráce se soukromými majiteli si vážíme a podporujeme ji, řekl Ouroda.

V některých památkách, které se koncem května otevřou, budou provázet majitelé objektu, jako třeba na hradě Houska, zámku Hrádek u Sušice, zámku Karlova Koruna či hradu Kost. Jinde budou speciální noční prohlídky, jako třeba na zámku Stránov, jinde čekají na návštěvníky šermíři, loutkáři či muzikanti.

Zdroj: ČTK

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu