ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Praha schválila memorandum o bydlení. Bude víc bytů pro děti a seniory.

Praha schválila memorandum o bydlení. Bude víc bytů pro děti a seniory.

Praha schválila memorandum o bydlení. Bude víc bytů pro děti a seniory.
12. 8. 2019
#praha #memorandum #čtk
další
skrýt

Děti neskončí na ubytovnách a senioři žijí v důstojných podmínkách. Tak vypadá plán schváleného memoranda o bydlení, na němž se shodla rada hl. m. Prahy. Zatím se na něm podílí Praha 1, 3, 7, 10 a 22. Memorandum je otevřené, přidat se mohou další městské části.

Rada hlavního města Prahy odsouhlasila memorandum o bydlení. Pražská koalice tak plní jeden z bodů půlročního koaličního plánu.  Spolupráci s magistrátem prozatím podepsaly městské části Praha 1, 3, 7, 10 a 22. „Uvítáme další městské části, které se budou chtít k memorandu připojit, už jsem všechny oslovoval. Budu rád, když se jich zapojí co nejvíce," uvedl radní hlavního města pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský (Piráti).

Na základě memoranda o bydlení by samosprávy měly v budoucnu  poskytovat byty jen vybraným skupinám, například seniorům, rodinám v bytové nouzi nebo profesím, které jsou hůře finančně ohodnocené. 

Město chce také využít dotace k financování kontaktních míst, které jsou zřizované městskými částmi, aby pomáhali řešit bytovou nouzi na svém území.  V plánu je i rozšíření terénní sociální práce, která pomáhá ohroženým skupinám udržet si samostatné bydlení. Praha proto vyčlení část svých bytů pro sociální pracovníky, kteří podporu poskytují, podobně jako v případě dnes již vyčleněných bytů například pro městské strážníky či učitele. Na magistrátu proto vznikne nová pozice "koordinátora pro spolupráci s městskými částmi na řešení bytové nouze."

Zásadní pro memorandum je také zajistit bydlení pro děti, které by jinak skončily na ubytovnách. Za tímto účelem se budou jednotlivé městské části scházet a sdílet informace o vývoji situace. „Dáváme tím dětem z ubytoven šanci mít domov, místo, kde se mohou vyspat v čisté posteli, připravovat se v klidu do školy nebo si hrát. Staráme se také o to, aby senioři mohli po odpracovaných letech žít v důstojných podmínkách. Naše rozhodnutí nejen pomáhá lidem v nouzi, ale je i velkou úsporou prostředků Pražanů, které bychom jinak vydali v drahé a neefektivní následné péči,“ uzavírá radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová.

Autor: Romana Landová

Diskuze