ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Průtahy při povolování staveb zdražují byty o stovky tisíc korun

Průtahy při povolování staveb zdražují byty o stovky tisíc korun

Průtahy při povolování staveb zdražují byty o stovky tisíc korun
5. 8. 2019

Stovky tisíc korun musí zájemci o vlastní bydlení dát v podstatě zbytečně. Nové byty kvůli zdlouhavému povolovacímu procesu zdraží průměrně o deset procent, což v konečných cenách znamená stovky tisíc korun. Může za to i odvolání proti rozhodnutí stavebního úřadu, které zahájení stavby oddálí o dlouhé měsíce. Podle interních statistik pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR), na které upozornil Pražský deník, trvalo v letošním prvním pololetí magistrátnímu odboru stavebnímu řádu průměrně 248 dnů, než o odvolání rozhodl. Takové průtahy jen zbytečně přispívají k růstu cen na pražském rezidenčním trhu.

Může za to nedostatek kvalifikovaných pracovníků odboru, jejich nevyhovující materiální vybavenost či natolik špatná práce podřízených stavebních úřadů, že je nutné každé zkoumané rozhodnutí složitě předělávat? Každopádně je jasné, že současný stav je neudržitelný.

Řešení může být relativně jednoduché: pro větší a složitější stavby zřídit hlavní stavební úřad pro celou Prahu, kde by o zásadních stavbách rozhodovali nejkompetentnější úředníci. Ti by mohli lépe posoudit význam zamýšlené stavby z celoměstského hlediska a výrazně by eliminovali parciální zájmy jednotlivých městských částí, které jdou často proti zájmům celého města.

Zároveň by odvolacím orgánem nejspíš bylo přímo ministerstvo pro místní rozvoj, což by ulehčilo přetíženému magistrátnímu odboru. Dá se však očekávat, že chybovost rozhodnutí úředníků centralizovaného stavebního úřadu by byla nižší, takže by se zkrátilo i čekání na rozhodnutí o odvolání.

Zdroj: EKOSPOL

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl