ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Průzkum: porovnání cen pronájmů v České republice v roce 2019!

Průzkum: porovnání cen pronájmů v České republice v roce 2019!

Průzkum: porovnání cen pronájmů v České republice v roce 2019!
5. 5. 2019

Češi upřednostňují především vlastnické bydlení. To udávají i statistiky poukazující až na 79 % lidí, kteří v Čechách vlastní svůj domov. Oproti Německu, kde je toto číslo výrazně nižší – 51 %, je to velký rozdíl. V širším ohledu se totiž investice do nemovitostí za účelem zisku opravdu vyplatí. Ve srovnání s ostatními evropskými státy je tento výnos téměř dvakrát vyšší a bydlení ve svém s sebou přináší i určitou jistotu a svobodu, kterou v pronájmu můžeme hledat jen těžko. “Důvodů, proč ve vyspělých zemích lidé častěji vyhledávají nájemní bydlení, je více. Nájem nevyžaduje žádnou vysokou vstupní investici. Je možné jej relativně snadno měnit a optimalizovat tak náklady na bydlení podle možností a potřeb.” řekl člen Asociace pro rozvoj trhu nemovitosti Jiří Pácal.

Podle Alexandry Kockové, zástupkyně komunikace Svazu měst a obcí České republiky, vede jistota a stabilita k tomu, že bydlení se nemusí pořizovat na nějaké přechodné období, ale s výhledem do budoucnosti. Situaci však ztěžují zpřísňující se požadavky na poskytování hypoték, které zavedla ČNB začátkem října 2018. Podle nových pravidel nesmí dluh žadatele přesáhnout devítinásobek jeho ročního platu a měsíční splátku nelze přeplatit nad 45 % z čistého měsíčního příjmu. To ze seznamu vyřazuje téměř každého pátého žadatele a značně ztěžuje koupi nemovitostí. Velká část domácností se tedy bude muset spokojit pouze s pronájmem.

“Podle ČNB bylo v roce 2018 bankami poskytnuto 167,5 mld. Kč nových hypotečních úvěrů. V roce 2017 bylo bankami poskytnuto 159,4 mld. nových hypotečních úvěrů. Meziroční růst tedy činí asi 5,1 %. Je velice pravděpodobné, že rok 2019 skončí oproti roku 2018 poklesem. O jeho výši můžeme jen spekulovat, ale odhaduje se kolem 10 %,” sdělil David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance.

Podle dat Videobydlení.cz se cena nájmů bytů zvýšila v České republice zhruba o 16 %. V Praze se jedná téměř o třetinu původní ceny a v Brně se tato částka pohybuje okolo jedné pětiny. Dnes je tedy běžné platit nájem v hlavním městě napříč dispozicemi ve výši až 16 700 Kč oproti původním 12 000 Kč. Čím je ale způsobena tak veliká změna?

Lidé v současné době stále více vyhledávají nájemní bydlení, jelikož na bydlení vlastní dnes dosáhne jen málokdo. Se stoupajícími cenami úroků, zpřísňováním pravidel hypoték a zvyšující se poptávkou po bytech stoupá cena pro kupující. Je to také zapříčiněno pomalou výstavbou bytů ve větších městech, ve kterých přibývá počet obyvatel. Například v Praze v roce 2017 byl přírůstek obyvatel 14 000.

To všechno se logicky promítá i do pronájmů, jejichž hodnoty staví naše hlavní město dokonce na 11. pozici v evropské tabulce s 338 korunami za metr čtvereční prostoru. Přední místa však stále zaujímá Paříž s 681 Kč/m2, Londýn s 678 Kč/m2 a Amsterdam s 475 Kč/m2. Brno a Ostrava ale také nezůstávají pozadu, obsazují třicátou a čtyřicátou příčku tabulek.

Zdroj: www.videobydleni.cz

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu