ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Realitní firmy uvítají posunutí zkoušky pro makléře

Realitní firmy uvítají posunutí zkoušky pro makléře

Realitní firmy uvítají posunutí zkoušky pro makléře
10. 4. 2020 / Autor: Lucie Kratochvílová, tisk. z. Realitní firmy: Posunutí zkoušky pro makléře je smysluplný krok

Sněmovna schválila návrh vlády, aby realitní makléři mohli prokázat odbornost pro svou práci až do začátku března příštího roku místo začátku letošního září. Předlohu ještě musí projednat Senát a podepsat prezident Miloš Zeman. Podle některých realitních firem je posunutí termínu pro složení odborné makléřské zkoušky o půl roku rozumným krokem.  Tento krok je důležitý hlavně pro nové makléře vstupující na trh. 

"Toto prodloužení vítáme, jelikož není možné, aby makléři zkoušku nyní vykonávali. Protáhnutí termínu bylo tak rozumným krokem. Zejména jsme rádi, že poslanci mysleli i na nově vstupující makléře na trh. Hlavně pro ně současná krize představovala nemožnost stát se realitním makléřem," uvedla jednatelka společnosti Fincentrum Reality Andrea Daňhelová.

Podle regionálního ředitele společnosti 4fin Tomáše Hudečka je šestiměsíční odklad zbytečně velkorysý. Jak dále uvedl, většina makléřů bude stejně zkoušky odsouvat směrem ke konci nového termínu, a to i přesto, že teď mají na přípravu více prostoru než kdy jindy.

"Odklad složení odborné zkoušky s ohledem na vládní omezení shromažďování a pohybu lidí dává určitě smysl. Omezení totiž aktuálně nedovolují makléřům zkoušku vykonat," doplnil Jan Boruta ze společnosti FérMakléři.cz.

Profese realitního makléře je od začátku března vázanou živností s požadavky na odbornou kvalifikaci. Dosud to byla živnost volná, vykonávat ji tak mohl prakticky kdokoliv. Pro vykonávání profese počítá nový zákon o realitním zprostředkování s pěti možnostmi. První je vysokoškolské vzdělání v právních, ekonomických, stavebních nebo jiných odpovídajících oborech. Druhou je jiná vysoká škola, vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání. V této kategorii jsou nutné tři roky praxe v oboru. Dále jsou to mezinárodní uznání nebo bakalářské vzdělání společně s titulem MBA v oboru nemovitostí a rok praxe. Bez ohledu na vzdělání postačí složení odborné zkoušky.

"Část makléřů na zkoušku nebude muset jít, protože se jim prodlouží praxe, a dosáhnou tak splnění podmínky praxe a vzdělání. Každopádně je to vstřícný krok vůči celému realitnímu trhu a správné rozhodnutí," sdělil ředitel RX Akademie Ctibor Machala.

Podle ředitele Maxima Reality Vladimíra Zuzáka je posunutí termínu smysluplné. Trh se podle něj nyní pročistí od nadbytku makléřů sám tím, že řada z nich si nebude schopná najít práci. "Lidé se totiž budou spíše obracet na větší osvědčené realitní kanceláře. Makléři, kteří mají tuto činnost jako vedlejší příjem, tak pravděpodobně skončí. V konečném důsledku tak pomůže k dosažení původního cíle realitního zákona spíše současný nouzový stav než zákon samotný, minimálně v jeho aktuálně schválené podobě," doplnil Zuzák.

Podle ředitel společnosti Bezrealitky Hendrika Meyera je škoda, že se působnost nekompetentních makléřů, kteří jsou dlouhodobě trnem v oku i těch seriózních, prodlouží o další půlrok. "Myslím si, že trh v současné době potřebuje spíše opatření vedoucí k jeho ztransparentnění. Například odpuštění dani z nabytí nemovitosti. K tomu velkou měrou přispěje i zákon o realitním zprostředkování," dodal Meyer.

Přečtěte si také:

Profese realitního makléře je ode dneška vázanou živností

Zákon o realitním zprostředkování: co znamená jeho novela pro realitní kancelář?

Zákon o realitním zprostředkování bude účinný od 3. března

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu