ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Romantický zámek Žinkovy je na prodej

Romantický zámek Žinkovy je na prodej

Romantický zámek Žinkovy je na prodej
17. 10. 2019 / Autor: Lucie Kratochvílová, Foto: Natalie Kuznetsova
#zámek žinkovy #prodej #čtk
další
skrýt

Realitní kancelář Svoboda & Williams prodává romantický zámek Žinkovy. Tento zámek je kulturní památkou, kterou v roce 2007 koupila nadnárodní firma Crown Estates a postupně ji opravovala. Jde o jeden z největších zámků v osobním vlastnictví v Čechách a na Slovensku, obytná plocha je téměř 12.000 metrů čtverečních!

Majitelé chtěli ze zámku vytvořit hotel a kongresové centrum se zázemím pro rekreaci. V současné době se zámek stále rekonstruuje a je veřejnosti nepřístupný.

"Je to čerstvá informace. Ptal jsem se správce na zámku a o prodeji nevěděl nic. S americkými majiteli jsem nemluvil," řekl starosta městyse Josef Karhan (Žinkovské sdružení NK). V minulosti tam podle něj lákali lidi do kavárny, na promítání, koncerty a dvakrát do roka zámek otevírali, ale zhruba před třemi lety to skončilo. "Od té doby tam nic pro veřejnost nebylo, kavárna nefunguje," uvedl.

Podle Karhana jsou hotové všechny venkovní práce na zámku včetně izolací, fasády, oken, krovů a střech. "A z poloviny je udělaný i vnitřek, také precizně, včetně podlah, topení i nějakého nábytku," řekl. Starosta nedokázal odhadnout náklady rekonstrukce, ale desítky milionů to budou.

Historie zámku sahá do 12. století. Na pozemku o současné rozloze téměř 19 hektarů stála vodní tvrz. Raně barokní zámek tam vznikl ve druhé polovině 17. století, v roce 1897 byl přestavěn do pseudorenesanční podoby vídeňskými architekty Hermannem Helmerem a Ferdinandem Fellnerem. "Je z každé strany jiný. Jakoby se jednalo o různé objekty, a přece jsou části harmonicky spojeny," uvádí městys.

Zámecký areál tvoří kromě hlavní zámecké budovy zrekonstruovaný administrativní objekt, jehož součástí je restaurace, konferenční místnost, recepce, kancelářské prostory a čtyři byty. Dále je tam částečně zrenovovaná hospodářská budova a 12 bungalovů, z nichž polovina prošla rekonstrukcí. V areálu je také mlýn a sýpka. Vedle zámku jsou Žinkovský rybník a rybník Labuť a lesopark v anglickém stylu. 

Psali jsme také:

Pozvánka: Navštivte v rámci Týdne soukromého kulturního dědictví soukromé hrady a zámky!

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl