ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Stavba Rosí se vám okna? Na vině může být i nedostatečné větrání

Rosí se vám okna? Na vině může být i nedostatečné větrání

Rosí se vám okna? Na vině může být i nedostatečné větrání
16. 10. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová: Foto: Pixabay

Pokud máte orosené okno zvenku, je to dobrá zpráva, že jste si pořídili opravdu kvalitní výrobek. Pokud však vidíme kapky i zevnitř, může zde být problém v nedokonalém utěsnění. Jak tomu předejít? Někdy postačí dostatečné větrání, pokud ani to nepomůže a v bytě začnou řádit plísně, je na místě se zamyslet nad výměnou oken.  

Kondenzace neboli rosení se může vyskytovat na různých místech. Pokud ji spatříte z vnější strany, můžete být v klidu. Je to totiž známka, že máte kvalitní okna. Rosení se může objevovat i v prostoru mezi samotnými skly, což znamená že není hermeticky uzavřen a proniká do něj vzduch. V tomto případě jde o závadu na okně, kterou byste měli reklamovat. Orosit se může i rám. To je dáno špatně provedeným napojení okna na ostění, chybějící tepelnou izolací nebo pokřivením oken. V tomto případě je lepší povolat na místo odborníka, který přesně zjistí, proč k problému dochází.

Rosení z vnitřní strany je tím nejčastějším problémem a netýká se čistě jen starších budov, ale také novostaveb nebo objektů po rekonstrukci. Nebudeme se tu příliš zaobírat fyzikou, stačí když řekneme, že čím vyšší vlhkost vzduchu doma máme, tím více se nám okna rosí. Dobré je proto vlhkoměrem změřit jaké podmínky v bytě jsou. Pokud jsou naměřené hodnoty okolo 50 procent a více, tak vlhkost přesahuje běžnou úroveň a je nutné více větrat. Pokud se nám rosí okna a naměříme vlhkost vzduchu okolo 30 až 40 procent, pak je zřejmě chyba na samotném výrobku.

Na co si dát pozor?

Podle odborníků je dlouhodobé větrání skrze takzvanou ventilačku v zimě nevhodné. Jednak se nevyvětrá hned a za druhé se ochladí samotné okenní ostění, a naopak je větší riziko nechtěné kondenzace. Proto je nejlepší na chvilku otevřít okno dokořán a pořádně vyvětrat. Ideálně několikrát denně. 

Prádlo na sušáku už bylo příčinnou nejednoho vzniku plísní v bytě. Pokud to proporce bytu umožní, využijte balkon, zahradu nebo chodby.

Pokud žádný z tipů nefunguje bude nezbytná výměna oken. Jaká jsou však ta pravá? Rosení se může vyskytovat u plastových, dřevěných i hliníkových, pokud nejsou kvalitně provedena. Pokud mají okna meziskelní kovový rámeček, můžeme téměř s jistotou předpokládat, že se budou rosit. V tomto případě je při pořízení takových oken na místě požadovat rámečky na nekokové bázi. Pokud jde o plastová okna jsou vhodná ta o rámu silnějším než 70 mm, u dřevěných oken doporučují prodejci pořízení eurooken o stavební hloubce 78 mm a více.

Jako v mnoha případech i tady platí, že je vhodné obrátit se na odborníky, kteří poradí, jaká okna jsou nejvhodnější i je odborně naistalují.

Doporučujeme:

Velké okno do zahrady je hit. Výběr není radno podcenit!

10 kroků, jak zlepšit kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu