ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Slovensko se vrátilo k možnosti poskytnutí novomanželských půjček

Slovensko se vrátilo k možnosti poskytnutí novomanželských půjček

Slovensko se vrátilo k možnosti poskytnutí novomanželských půjček
9. 7. 2019

Slovensko oprášilo poskytování novomanželských půjček, které známe z komunistického Československa. Nově mohou manželé po uzavření sňatku požádat stát o půjčku na financování koupě, výstavby nebo rekonstrukce bytu. Novomanželské půjčky bude spravovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB).

Podle SFRB získají také dlužníci nárok na odpuštění části půjčky při narození dítěte. 

Novomanželé mohou o půjčky žádat již od začátku července 2019. Pro tento rok má fond na tento účel k dispozici zatím sedm milionů eur (178 milionů korun).

Půjčky budou poskytovány manželům do věku 35 let, kteří o půjčku požádají do jednoho roku od uzavření sňatku a jejich příjem nepřesáhne stanovenou hranici. 

Novomanželé mohou čerpat od SFRB 30.000 až 75.000 eur (763.500 až 1,9 milionu korun), v případě koupě nebo výstavby bytu může úvěr dosáhnout maximálně tří čtvrtin pořizovací ceny. Při narození dítěte budou moci dlužníci požádat o odpuštění 2000 eur (50.900 korun) z dlužné sumy.

Část úvěru bude úročena roční sazbou ve výši jednoho procenta, částka nad hranici 15.000 eur (381.750 Kč) sazbou dvě procenta ročně. Úroková sazba je zhruba na úrovni komerčních hypotečních úvěrů.

Ve slovenské metropoli zaplatí budoucí majitelé například dvoupokojového bytu zpravidla na více než 100.000 eur, to je v přepočtu 2,55 milionu korun.

Zdroj: ČTK

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu