ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Stavebnictví brzdí nedostatek vhodné pracovní síly

Stavebnictví brzdí nedostatek vhodné pracovní síly

Stavebnictví brzdí nedostatek vhodné pracovní síly
9. 9. 2019
#práce #stavebnictví #čtk
další
skrýt

Vyšší růst českého stavebnictví je brzděn nedostatkem vhodné pracovní síly. Za červencovým meziročním růstem o 6,5 procenta stála především výstavba a rekonstrukce dopravní infrastruktury. 

"Stavebnictví má šanci udržet si solidní tempo i v dalších měsících díky solidní zásobě soukromých i veřejných zakázek. Překážkou pro další růst může být nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců, zásoby materiálu a kvalitně připravených projektů," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Analytik Czech Fund Lukáš Kovanda zmínil, že v červenci se dařilo zejména inženýrskému stavitelství, které vzrostlo o více než desetinu. Tvoří ho hlavně výstavba dopravní infrastruktury. "Nezklamalo ani pozemní stavitelství, které vzrostlo o pět procent. Počet dokončených bytů do konce července byl nejvyšší od krizového roku 2009. Stavebnictví z makroekonomického pohledu do určité míry kompenzuje slábnoucí průmysl. Stavební produkce by mohla růst i výrazněji, neboť poptávka je silná. Nabídková strana je však omezená nedostatkem kapacit typu vhodné pracovní síly," doplnil Kovanda.

Poptávku podle něj zvyšuje i čerpání evropských dotací, které s blížícím se koncem programového období 2014 až 2020 zesiluje. Za celý rok očekává růst stavebnictví o 4,5 procenta. Loni vzrostlo o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003.

"Růst stavební výroby se zatím opírá o všechny klíčové segmenty, tedy výstavbu bytů, nebytových budov a infrastruktury. U nebytových budov se ovšem již řadu měsíců zmírňuje příliv hodnoty nově povolených staveb a po očištění o cenové vlivy je tato hodnota již pod loňskou skutečností," dodal analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Pro letošek očekává růst stavebnictví o pět procent.

Zdroj: ČTK

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu