ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Stavebnictví letos bude stagnovat. Brzdit ho bude nedostatek pracovní síly a složité povolování staveb

Stavebnictví letos bude stagnovat. Brzdit ho bude nedostatek pracovní síly a složité povolování staveb

Stavebnictví letos bude stagnovat. Brzdit ho bude nedostatek pracovní síly a složité povolování staveb
3. 1. 2020
#stavebnictví #bydlení #čtk
další
skrýt

České stavebnictví podle analytiků letos meziročně mírně vzroste, nebo bude stagnovat. Vzhůru ho potáhne hlavně nutnost dočerpat evropské dotace na výstavbu infrastruktury. Brzdit ho naopak budou nedostatek pracovní síly a složité povolování staveb. 

"V roce 2020 je třeba počítat se stagnací, případně mírným růstem. Ten podpoří nutnost rychlejšího čerpání evropských dotací. Běžící programové období totiž příští rok končí," uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. 

Podle Kovandy růstová dynamika českého stavebnictví postupně zpomaluje s obvyklým zpožděním za zbytkem ekonomiky. "Na růstové dynamice sektor ztrácí nejen kvůli celkovému zpomalení hospodářství, ale i kvůli svým vlastním problémům. To jsou zejména nedostatek vhodné pracovní síly a dlouhé dodací lhůty, které stavební práce prodražují," doplnil Kovanda. 

Nedostatečná nabídka bytů je podle analytiků jednou z příčin růstu jejich cen. Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech na konci pololetí vzrostly meziročně v průměru o deset procent na 60.700 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha (84.200 Kč), nejlevnější Ústí nad Labem (17.000 Kč). Za poslední čtyři roky stouply ceny bytů téměř o polovinu. Nové byty v Praze zdražily za toto období skoro dvojnásobně.

"Pro tento rok vidím jako kritický moment veřejné investice. Zda se v napjatém rozpočtu najde dostatek peněz na investice, které si naše chátrající a zaostalá infrastruktura nepochybně zaslouží. Zvlášť v době, kdy ekonomika zpomaluje, může být stát a celý veřejný sektor vhodným podporovatelem ekonomického růstu," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Analytik společnosti Natland Petr Bartoň považuje za hlavní brzdu v oboru zcela zadřený systém vydávání stavebních povolení. "Investoři stavět chtějí, ale regulatorní orgány jim to neumožňují svými prostoji a často čirou neochotou udělat nějaké rozhodnutí," podotkl Bartoň. Vláda slibuje výrazné zrychlení a zjednodušení stavebního povolování v připravovaném stavebním zákoně, který by měl podle jejích plánů platit od roku 2021. Tato norma má však mnoho kritiků. Mezi nejčastější výtky patří to, že nahrává developerům a nechrání veřejné zájmy. Několik kritiků z řad oborníků poukazuje také na "příliš rychlé až zběsilé tempo projednávání".

Psali jsme také:

České stavebnictví je mezi zeměmi EU až dvacáté. Pohoršilo si za jeden rok o 13 míst

Na Štědrý den skončilo připomínkové řízení ke stavebnímu zákonu, ten má řadu kritiků

Růst cen bytů v Česku příští rok zpomalí

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu