ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Šumava je díky projektu We love Šumava bohatší o 700 jedliček

Šumava je díky projektu We love Šumava bohatší o 700 jedliček

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
27. 9. 2019 / Autor: Lucie Kratochvílová, Foto: Richard Brož

V sobotu 11. května se už počtvré sešli na Železnorudsku dobrovolníci. Společně poté vysadili jedličky. Šumavu tím obohatili o 700 stromů. Za celým projektem stojí bratři Brožovi z Železné Rudy. A jak sám Richard Brož uvedl:,,Celé to začalo založením stránky na sociálních sítí s názvem We love Šumava." Více se dozvíte v rozhovoru níže. :)

Jaký byl první impuls k vytvoření projektu We Love Šumava?

,,Úplně první místo, kde jste mohli vidět nápis #WeloveSumava byla před mnoha lety moje mikina, na které jsem to měl vyšité. Na sociálních sítích jsem si označoval mé šumavské fotky tímto hashtagem a začal pozorovat, že různí lidé používají „můj“ hashtag u svých fotek. No, a tak sem si řekl, že založím Facebook a Instagram, kde budeme zveřejňovat fotky od lidí, kteří je označí právě tímto hahstagem. Pak se to začalo rozjíždět, lidé přibývali, a tak jsme začali tuhle komunitu „využívat“ k tomu, abychom si společně mohli ukazovat krásy Šumavy, ale zároveň upozorňovat na problémy, které tady poslední roky vznikají a pomáhat je tak řešit."

Kdy se akce vysazování stromů konala poprvé a za jaké účasti?

,,První sázení bylo na pozdim roku 2017 za účasti asi 40 lidí a od té doby to roste a roste."

Kolik jste za celou historii projektu We Love Šumava vysadili stromů?

,,Máme zasazeno 3 200 stromků buků a jedliček. A kromě toho, že si uděláme krásný den při sázení, tak to zároveň funguje i jako osvěta o problematice v přírodě na Šumavě."

Pokud jsem si nestihla koupit tričko, mohu přesto přijít jako dobrovolník?

,,Trička se dají koupit vždy ve dvou edicích, na jaře a na podzim. Další možný nákup bude koncem října, kdy se na pár dní otevře e-shop a lidé si budou moci udělat radost a tato krásná trika s příběhem objednat. V tuhle chvílí sázení, které kooperujeme s Lesy ČR je pouze pro majitele těchto triček, kterým na email chodí informace o plánovaném sázení. Máme v hlavách jednu velkou akci, kterou bychom rádi udělali během příštího roku a tam by se dobrovolníci zapojit mohli. Znamená to, když budete sledovat naše sociální sítě, budete včas informováni."

Máte v plánu v budoucnu rozšířit projekt v sázení i mimo region Šumavy?

,,Díky tomu, že náš projekt je zaměřený na Šumavu kde žijeme, tak určitě nebudeme sázet mimo ní. Projekt děláme s bráchou a zabere to opravdu spousty času, který musíme spojit s naší normální prací a tím pádem jsme rádi, že stíháme „jen“ tohle naše sázení a další aktivity."

Jaké akce nebo jakým způsobem ještě pomáháte?

,,Kromě sázení stromků jsme letos měli velice úspěšný koncert pro čistou Šumavu. Rodák ze Železené Rudy Marek Ztracený zazpíval v šumavské přírodě pro ty, kteří před tím uklidili nějaký kus Šumavy a fotky z úklidu nám poslali na e-mail. Od nás za to obdrželi vstupenku na koncert. Letos jsme také udělali 4 ekoboxy, které jsme umístili na nejfrekventovanější šumavská místa a vy se tak můžete podívat za jakou dobu se v přírodě rozpadne například igelitka, žvýkačka nebo třeba ubrousek. Měli jsme také k prodeji ručně malované plecháčky se šumavskou tématikou a za peníze utržené z prodeje jsme nakupovali hračky na dětské oddělení Klatovské nemocnice. Bylo to bezmála 20 tisíc korun, Také jsme z jedné edice plecháčků finančně podpořili slečnu ze Šumavy, která přišla kvůli zákeřné nemoci o obě nohy, a tak jí našich 18tisíc korun udělalo ohromnou radost."

Okouzlila vás Šumava a hledáte zde bydlení? Podívejte se na aktuální developerské projekty:

Developerské projekty - 5. díl - Železná Ruda se mění

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu