ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma Trendem v bydlení se stávají zelené střechy

Trendem v bydlení se stávají zelené střechy

Trendem v bydlení se stávají zelené střechy
5. 4. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: freepik, archiv

Na střechách rodinných i bytových domů stále častěji vídáme rostliny. Zelená střecha se stává módní záležitostí. Kromě toho, že vypadá atraktivně a neokoukaně, nabízí také řadu výhod. Každý další kus zeleně je totiž jednoznačně prospěšný pro život kolem nás.

Střecha představuje u většiny domů nevyužitou plochu. Zároveň jde také o největší plochou kudy uniká v zimě teplo, a naopak v horkém létě dochází k přehřívání místností. Zelené střechy si s tím umí poradit. Vedle toho vegetace filtruje okolní vzduch od prachu a dalších škodlivin.

Dalšími výhodami jsou:

  • zamezení hluku
  • zadržování oxidu uhličitého
  • lepší využití dešťové vody
  • hydroizolace
  • ochrana proti UV záření
  • efektivní využití dešťové vody
  • ochrana střešní krytiny před mechanickým poškozením

Specializované firmy, které zelené střechy realizují, většinou nabízejí systém ve formě modulů. Moduly se instalují dle plochy a možného zatížení střechy. Obvykle je také potřeba myslet na filtrační vrstvu, kterou tvoří geotextílie, která zachycuje zeminu, aby se neodplavila. Dále se správně složená konstrukce zelené střechy skládá z hydroakumulační a drenážní rohože. Tato vrstva má za úkol zachytit dešťovou vodu a zároveň odvádět přebytečnou vodu. Součástí by měla být také hydroizolační fólie, separační vrstva, tepelná izolace a parozábrana.

Na střechu je pak možné vysadit drobnější keře nebo stromky, sukulenty nebo jen trávu a mechy.

Údržba takové střechy není ani nijak náročná. Roli hraje hlavně výběr rostlin. Hodí se pro střechy rovné, šikmé, sedlové nebo i atypické. 

Přečtěte si také:

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu