ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Úřadům v Praze se nedaří získat od Airbnb informace o ubytovatelích

Úřadům v Praze se nedaří získat od Airbnb informace o ubytovatelích

Úřadům v Praze se nedaří získat od Airbnb informace o ubytovatelích
21. 9. 2020

Živnostenským úřadům v Praze se nedaří od platforem krátkodobého ubytování typu Airbnb získat informace o ubytovatelích a uzavřených smlouvách. Na dnešním jednání komise ke krátkodobého ubytování to řekla ředitelka živnostenského odboru magistrátu Eva Novaková. Povinnost platformám nařídila novela zákona, která vstoupila v platnost 24. dubna.

V Praze je 22 živnostenských úřadů a vedle toho magistrátní, který funguje jako krajský a zajišťuje metodickou a koordinační činnost. Všechny úřady podle ředitelky vzápětí po účinnosti zákona obeslaly platformy, které na jejich území působí, zejména největší Airbnb a Booking.com. "Ani od jedné z platforem dosud nemáme ani jedny údaje," řekla Novaková.

Dodala, že v případě Airbnb byl problém již zjistit, kam žádost poslat. Dvě irské adresy se podle ní podařilo vypátrat v evropských evidencích, další nakonec poskytla sama platforma. Výzvy se však stále nedaří vůbec doručit. Zástupci Booking.com pak podle ředitelky uvedli, že informace sdělí jen v případě, že bude žádost souviset s konkrétním trestným činem. Na to úřad odpověděl, že to není smyslem zákona, zatím bez reakce. "Takto bych tu mohla obdobným způsobem probrat asi 18 platforem, které živnostenské úřady oslovily," dodala ředitelka.

"Ty platformy, které reagovaly, buď uvedly, že nemají uzavřenou žádnou smlouvu, případně napsaly něco podobného, jako Booking.com," řekla dále. Ve dvou případech podle ní již uplynula lhůta a je v plánu zahájit přestupkové řízení. Novaková nicméně dodala, že správní řízení vedení proti zahraničnímu subjektu zatím podle jejích zkušeností nikdy nebylo úspěšné.

Podle schváleného zákona musí provozovatelé digitálních ubytovacích platforem na vyžádání sdělit do 30 dnů obecnímu živnostenskému úřadu poskytovatele ubytování, počet uzavřených smluv o službě cestovního ruchu, celkovou cenu za tyto služby, ale i adresu bytu. Živnostenské úřady by poté mohly údaje předávat dalším institucím, třeba hygienickým stanicím a cizinecké policii.

V ČR se přes platformu Airbnb podle údajů služby a Českého statistického úřadu předloni ubytovalo 1,16 milionu zahraničních turistů. Při domácích cestách ji využilo 115.000 Čechů. Nejvíce lidí využilo krátkodobé ubytování v Praze, v níž se podle odhadů k těmto účelům využívalo kolem 11.500 bytů. Krátkodobé ubytování bylo letos dočasně zakázáno kvůli pandemii koronaviru, podle provozovatelů i po opětovném povolení počet ubytovaných i nabízených bytů výrazně klesl.

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl