ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality V letošním roce se do konce září postavilo téměř 11 000 bytů

V letošním roce se do konce září postavilo téměř 11 000 bytů

V letošním roce se do konce září postavilo téměř 11 000 bytů
9. 12. 2019 / Autor: Lucie Kratochvílová, zdroj: ČTK
#stavebnictví #byt #čtk
další
skrýt

Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce října stavbu 10.798 bytů v bytových domech, meziročně o 87 procent více. Tempo růstu se zvýšilo ze 79 procent na konci září. Nejvíce jich bylo v Praze, kde počet zahájených staveb stoupl téměř trojnásobně. Rodinných domů se v Česku v září začalo stavět o 0,3 procenta více než před rokem.

"Zvýšený počet zahájených staveb bytů je určitě dobrá zpráva. Nicméně svědčí to spíše o zvýšení poptávky po stavebních povoleních než o zefektivnění procesu jejich vydávání. Pomalost a neprůhlednost tohoto procesu je největší žábou sedící na prameni možného zlevnění cen bydlení," sdělil analytik společnosti Natland Petr Bartoň.

Nejvíc se začalo stavět v Praze, kde vyšplhal podíl zahájených staveb na 43,3 procenta. Následovaly Jihomoravský (12,1 procenta), Liberecký (6,2 procenta), Středočeský (5,6 procenta) a Olomoucký kraj (5,4 procenta). Naopak v Ústeckém kraji to bylo s 37 byty 0,3 procenta.

Vzrostl i počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku. Do konce října meziročně vzrostl o 0,3 procenta na 16.545. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (25,6 procenta), Jihomoravský (12,6 procenta), Moravskoslezský (deset procent) a Jihočeský kraj (7,3 procenta). Nejméně jich bylo v Praze, jejíž podíl nepatrně klesl na 1,7 procenta.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka sice bytová výstavba nabrala na tempu, ovšem boom přichází s výrazným zpožděním a výrazně vyššími cenami pro potenciální kupce. "Vyšší nabídka by měla výrazněji zbrzdit růst cen na realitním trhu, i když musí počítat s vyššími náklady na výstavbu. Ať už jde o ceny stavebních prací nebo materiálů. Proto i nadále počítáme s výrazným zpomalením růstu cen nemovitostí v příštím roce," dodal Dufek.

Za poslední čtyři roky stouply také ceny bytů v Praze a krajských městech a to téměř o polovinu v průměru na 60.700 korun za metr čtvereční.

Psali jsme také:

Povolování staveb se zřejmě dočká elektronizace

Pronájmy nejvíce vydělávají v Ústí

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu