ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Výroba nábytku v ČR v pololetí vzrostla o 6,3 %

Výroba nábytku v ČR v pololetí vzrostla o 6,3 %

Výroba nábytku v ČR v pololetí vzrostla o 6,3 %
11. 10. 2019
#nábytek #výroba #čtk
další
skrýt

Nábytkářské firmy v Česku letos v prvním pololetí vyrobily zboží za 23,8 miliardy korun, meziročně o 6,3 procenta více. Vývoz vzrostl o 3,8 procenta, dovoz o 12,1 procenta. Na tiskové konferenci při zahájení veletrhu For Interior to dnes řekl tajemník Asociace českých nábytkářů (AČN) Tomáš Lukeš. Asociace předpokládá, že výroba nábytku v ČR letos překoná loňský rekord.

"Očekáváme, že produkce letos překročí 47,5 miliardy korun. Loňský rekord 46,3 miliardy by tak měl být překonán," uvedl Lukeš. Tržby z prodeje nábytku by se podle něj měly přiblížit ke 40 miliardám korun, když loni dosáhly 37,6 miliardy Kč.

Vývoz nábytku v prvním pololetí meziročně vzrostl o 3,8 procenta na 14,75 miliardy korun. Téměř třetina směřovala do Německa, s odstupem následovaly Francie, Slovensko a Velká Británie.

Dovoz se zvýšil o 12,1 procenta na 10,9 miliardy korun. Nejvíce patřilo Polsku (25 procent), následovaly Čína (18 procent), Německo (17 procent), Slovensko (pět procent) a Itálie (čtyři procenta). Na vývozu měl největší podíl nebytový nábytek (70 procent), v dovozech byl poměr bytového a nebytového nábytku vyrovnaný.

Podle Lukeše je nepříznivý zvyšující se poměr dováženého nábytku na celkových tržbách. V pololetí činil 55 procent, meziročně o dva procentní body více. Před pěti lety to bylo 42 procent. "Není to nic pozitivního. Stačí se podívat na průměrnou cenu za kilogram vyváženého a dováženého nábytku. U vyváženého cena kilogramu stoupla na 85 korun, u dováženého klesla na 42 korun. Mohou za to hlavně internetoví prodejci, kteří dovážejí levný a méně kvalitní nábytek z Polska a Číny," doplnil Lukeš.

Profesní organizace Asociace českých nábytkářů funguje od roku 1997. Sdružuje zhruba stovku členů, z toho 70 procent jsou výrobní firmy.

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu