ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Z paneláku k moderní a úspornější radnici

Z paneláku k moderní a úspornější radnici

Z paneláku k moderní a úspornější radnici
25. 10. 2019 / Autor: Zdroj: LOXIA

Radní a zastupitelé čtrnácté městské části řeší modernizaci stávající radnice. Ta se nachází ve dvou sousedících panelových domech na Černém Mostě, které nesplňují požadavky moderní budovy. Proměna radnice do energeticky šetrné podoby je již v procesu, kromě rekonstrukce objektu však zastupitelé dali „zelenou“ ještě i přípravě projektu na jeho přístavbu. Ten bude vycházet z architektonické studie společnosti LOXIA.

Budova radnice je ve středu čtvrti v blízkosti stanice metra (Rajská zahrada, linka B), autobusových zastávek (Rajská zahrada nebo Hejtmanská) a nedaleko Pražského okruhu. Vedení radnice chce spíše rekonstrukci a modernizaci než náročné stěhování do nové budovy. Na rekonstrukci navíc Praha 14 získala dotaci z evropských fondů, což by v případě novostavby nebylo možné. Budova je stará 35 let a pracuje tam aktuálně 200 zaměstnanců.

„Chceme, aby i budova odrážela to, kam se městská část v posledních letech posunula a o co usiluje mimo jiné i v oblasti udržitelného rozvoje. Jsem přesvědčený, že nepohodlí, které s sebou rekonstrukce logicky ponese, bude stát za to,“ říká starosta Prahy 14 Mgr. Radek Vondra.

Nejproblematičtější je zejména nevyhovující tepelná izolace, která komplikuje provoz jak v zimě, tak v létě. Součástí kompletní přeměny radnice na moderní „inteligentní budovu“ tak bude i zateplení, které spolu s dalšími úpravami zajistí až o 50 % nižší spotřebu energie, tudíž i nižší náklady, a instalace klimatizace. Předpokládané náklady na rekonstrukci budovy jsou 110 milionů Kč včetně DPH. Z toho 90 procent částky bude financováno právě z dotací.

Pro plánovanou přístavbu a úpravu prostranství před radnicí městská část předpokládá výdaje ve výši cca 70 milionů Kč bez DPH. Zastupitelstvo se kladně vyjádřilo k výsledkům studie a nyní se připravují kroky, které budou směřovat k vypracování projektové dokumentace. „Je však třeba říci, že v tuto chvíli není jisté, zda k samotné realizaci přístavby skutečně dojde. Bude hodně záležet na okolnostech, na tom, zda seženeme další dotační prostředky a také na vůli zastupitelstva, které by muselo investici posvětit. Nicméně chceme být připraveni, proto jsem rád, že můžeme začít alespoň s přípravou projektu. Čtrnáctka si reprezentativní radnici zaslouží,“ doplňuje starosta Vondra.

Bezbariérová přístavba vyřeší složitý terén a přinese bistro

Dalším krokem ke zvelebování budovy bude vycházet z architektonické studie, která počítá s přistavěním haly a úpravou veřejného prostoru. Přístavba jednoduše řeší složitý terén, se kterým se doposud musí lidé potýkat. Vstupní hala zajistí částečnou reorganizaci pracovišť, snadnější orientaci v radnici a zpříjemní život návštěvníkům i zaměstnancům. Architekti zde totiž umístili kavárnu či malé bistro.

„Radnici jsme skleněnou přístavbou dodali vznešenější a důstojný výraz, který nejdůležitější budově městské části bezpochyby přísluší. Zdaleka však nejde jen o designový prvek. Přístavba bude plnit řadu funkcí úřadu, které ale svým umístěním více přiblíží lidem a doplní je i o další praktické služby,“ popisuje architektonický záměr Jana Mastíková, hlavní architektka LOXIA a autorka projektu.

V budově se například plánuje se zasedací místností, které lze jednoduše přeměnit na koncertní sál, místo pro schůze spolků či plesy. Architektonická studie počítá i s úpravou devátého, nejvyššího patra budovy, kde vznikne kromě dominantních hodin alternativní zasedací místnost, menší terasa a místnost pro technické zázemí.

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl