V únoru vykvétají první znaky jara, které si ale ještě musí občas razit cestu sněhem a ledem. V polovině měsíce můžeme čekat první sněženky a krokusy, ozdobné lýkovce a vonné kaliny. Pokud je koncem měsíce počasí teplejší, můžeme začít s prvními jarními pracemi na zahradě. Hlavní přípravy se ale zatím odehrávají na okenních parapetech při předpěstování prvních sazeniček.
Zelenina
V únoru je čas na první výsevy semínek do domácích květináčů a misek pro předpěstování sazeniček. Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku a paprik. Nedočkavci mohou začít i s výsevem rajčat a cibule. Do pařeniště lze umístit už i rané odrůdy ředkviček. Sklízet je pak můžete již ve druhé polovině března.
Květiny
Z okrasných květin je dobré si už v únoru předpěstovat druhy s dlouhou dobou vývoje. Může to být lobelka, petúnie, či hledík. Substrát pro výsev musí být lehký a neměl by obsahovat mnoho živin. Misky je vhodné přikrýt fólií či nějakým průsvitným plastem. Semínka potřebují dostatek světla a nezapomeňte na časté rosení.
Nyní budou i muškáty, které přezimovaly po tmě, potřebovat dostatek světla, aby zesílily. Pomalu proto vyndejte muškáty a ostatní pelargónie na světlo. Vhodné je seříznout rostlinky o jednu, či dvě třetiny u každého výhonu. Díky řezu budou bohaté. Ke konci měsíce pak můžete rostlinky přesadit do nového substrátu, zároveň zkraťte kořeny.
Stromy
V únoru je nejvíc práce v sadu. Je třeba prořezat a postříkat stromy. U starých stromů je třeba drátěným kartáčem odstranit starou borku. Nezapomeňte ke stromům navézt kompost.
Trávník
Pokud se chystáte letos zakládat trávník, už teď si připravte terén. Zrytou plochu zbavte kamenů, hroudy roztlučte, zlepšete půdu přidáním rašeliny. Zemina by měla být jemná, propustná a lehce prohnojená.
Stávající trávník nechte zatím ještě odpočívat. V mrazivých dnech na trávu nešlapejte. Pokud již ale nemrzne, je vhodný čas dodat trávníku novou výživu a lehce ho poprášit jemným prosetým kompostem.
Do sezony ještě několik týdnů zbývá, i tak už je ale dobré vyrazit do zahradnictví. Nabídka semenářských firem je teď kompletní. Po letošních novinkách se poohlédněte včas a zajistěte si všechno, co plánujete pěstovat. V době, kdy se semínka aktuálně vysévají, už bude jejich nabídka probraná.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Škodí teplá zima našim zahradám?
Na většině zahrad aktuálně neleží sníh a nepanuje ani mráz. Ačkoli by se mohlo zdát, že teplo rostlinám nemůže škodit, opak je pravdou. Druhy pěstované u nás mají totiž geneticky dáno, že potřebují chladné období klidu. V teplé půdě se navíc stále množí patogenní organismy, jejichž aktivita se zpomaluje až pod čtyřmi stupni Celsia, kdy ustává i pohyb vody. Choroby mohou napadat některé druhy rostlin.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Nudí vás typový nábytek? Na designu stolů ze dřeva starých stromů se můžete sami podílet!
Prošli jste všechny možné showroomy, prohledali internet a stále nenacházíte ten správný osobitý nábytek pro váš interiér? Co takhle udržitelný nábytek ze dřeva starých stromů, jehož design si můžete sami přizpůsobit vašemu stylu? Takové stoly vznikly například jako dominanta pro horský Yasmin apartmán tvořený v duchu krkonošské přírody. Tyto výjimečné interiérové kousky doplněné o čirý epoxid vás rozhodně okouzlí!
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jaké jsou interiérové trendy roku 2023?
Máte rádi změnu a moderní trendy? Pak vás bude zajímat, jaké novinky v zařizování interiérů jsou aktuálně v kurzu. Letošní rok je ve znamení osobitosti, pohodlí a přírody. Trendy budou přírodní materiály, udržitelnost či upcyklace. Do popředí se také začíná dostávat cyberpunk.