Fotovoltaika se stává stále populárnějším řešením nejen pro rodinné domy, ale také pro bytové domy. Instalace panelů na střechy nebo fasády bytových domů může přinést významné úspory na nákladech za elektřinu všem obyvatelům a zároveň přispět k ochraně životního prostředí. Společenství vlastníků bytových jednotek proto začínají ve velkém využívat toto efektivní řešení. Příkladem je pět bytových domů v Praze, kde společnost S-Power instalovala celkem 313 panelů a SVJ díky energii ze slunce ušetří na platbách za elektřinu téměř 600 000 Kč ročně.
„Na pěti bytových domech jsme instalovali panely o celkovém výkonu 150kW, jedná se o 313 panelů od německého výrobce AEG. Panely jsou na střechách rozloženy dvěma způsoby, neboť každý dům má jinou orientaci. S ohledem na rozložení a sklon je předpokládaná výroba elektrárny zhruba 140 MWh,“ říká Michal Mládek, vedoucí oddělení FVE pro bytové domy S-Power.
SVJ se rozhodlo využít připojení fotovoltaické elektrárny v rámci komunitní energetiky platné od 1. ledna 2023. Primárně se tedy systém připojil vždy ke společným prostorům jednotlivých domů. Přebytky se následně rozdělují pomocí alokačního klíče do jednotlivých domácností.
Celková cena řešení pro SVJ včetně administrativy, statiky či požárně-bezpečnostního řešení byla zhruba 5 500 000 milionů korun, přičemž dotace ze Státního fondu životního prostředí pokryla 50%.
Návratnost závisí na několika datech, ale pokud tyto bytové domy budou schopny spotřebovat 60 % elektřiny v bytech a nebude docházet k přetokům a prodeji jinému dodavateli, může být i 5 let.
Požární bezpečnost
Společnost S-Power instaluje na bytové domy výhradně technologii SolarEdge, která vyniká právě s důrazem na požární, ale i kybernetickou bezpečnost. Pod každým panelem je optimizér, který má několik praktických funkcí.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Fotovoltaika pro bytové domy je nově možná i v případě neshody všech v domě. Jak funguje varianta energetického společenství?
Bydlíte v bytovém domě či paneláku a rádi byste využili energii z vlastního zdroje? Zatímco dříve mohl být problém dohodnout se na společném řešení se všemi vlastníky bytů, nově díky změně legislativy už shoda všech není nutná. Novinky přinesla novela vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. Tento krok usnadňuje a zjednodušuje bytovým a panelovým domům cestu za zelenou elektřinou. Ve videu vám prozradime, jak funguje energetické společenství, co je to alokační klíč a ukážeme vám i to, jak funguje fotovoltaika v konkrétním bytovém domě.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Fotovoltaika pro bytové domy: Jak na realizaci v rámci bytového družstva? Nová legislativa přinesla zásadní změny!
Vlastní fotovoltaická elektrárna pro bytové domy je velkým tématem současnosti. Legislativa ještě nedávno neumožňovala sdílení společně vyrobené elektřiny mezi jednotlivé domácnosti. To se ale mění s novelou vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která vstoupila v platnost k 1.1. 2023. Tento krok usnadňuje a zjednodušuje bytovým a panelovým domům cestu za zelenou elektřinou. O jaké novinky se konkrétně jedná a vyplatí se fotovoltaika na bytovém domě? V našem videu vám ukážeme konkrétní případ jednoho panelového domu s 23 byty sdruženými v bytovém družstvu. Podíváme se na výhody energetického společenství a sloučení elektroměrů do jednoho odběrného místa, na cenu řešení po odečtení dotace, konkrétní úspory a samozřejmě se podíváme i na možné nevýhody.