ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Exteriér Jak by měla vypadat správná jarní a podzimní údržba zahrady?

Jak by měla vypadat správná jarní a podzimní údržba zahrady?

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Krásné stromy do zahrady lze sázet i vzrostlé. Které vybrat? Podívejte se na Přemkovy rychlé rady pro zahrady!

zrušit

Zahrada není jen potěšení, ale také práce. Pokud chceme, aby nám naše zelené království prospívalo, je potřeba se o něj pravidelně starat. Krom jarní a podzimní údržby je také důležité jednou za čas udělat větší generálku a vrhnout se na zahradu razantněji.

Kdo chce mít krásnou a prosperující zahradu, měl by už od samého plánování počítat s tím, že každá rostlinka potřebuje jiné podmínky pro svůj růst.

„Každá živá rostlina se vyvíjí jinak a také se jí jinak daří. Musíme počítat, že na každé zahradě může odumřít nějaké množství rostlin. Je proto potřeba rostlinkám jednou za čas více pomoct a také do zahrady zainvestovat,“ říká odborník Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.

V dnešní době se při zakládání zahrady počítá už předem se zahuštěnou výsadbou. Nikdo přeci nechce roky čekat, než mu živý plot vytvoří sousedskou bariéru. Standartně se proto sází více vzrostlých rostlin, aby se rychle dostavil ten správný efekt a my si mohli zahradu v klidu užívat. Takové zahradě ale nestačí jen běžná jarní údržba. Je potřeba dělat i razantnější zásahy. Odborníci doporučují jednou za 5 let udělat malou generálku a jednou za 10 let velkou generálku.

Obecně se doporučuje, že už při zakládání zahrady bychom měli přemýšlet, kam co zasadíme. Počítat předem musíme ale i s neúspěchem, který ne vždy ovlivníme.

„Může se stát i to, že přesto, že vytvoříme zahradě ideální podmínky, můžou přijít jiné vlivy a některé rostlinky nebudou prosperovat. Na vině může být půda, podloží i spodní voda,“ říká Písař.

Jestli má zahrada dlouhodobě dobře fungovat, je potřeba jí dát pravidelnou údržbu. Měli bychom jí alespoň jednou za měsíc zbavit plevele, očistit od nafoukaného nepořádku a pravidelně kontrolovat růst jednotlivých rostlin.

Může přijít i řada na výsadbu vzrostlého stromu. Často se totiž stává, že rozrůstající okolní zástavba si vyžaduje úpravu zahrady kvůli našemu soukromí. Pokud se pro takový zásah rozhodneme, je potřeba mnohdy počítat i s pomocí techniky. Jindy je zase důležité dát čerstvě zasazeným stromkům vývaz a pokud je potřeba celý živý plot, i tady musíme počítat se zásahem techniky.

Co dělá naši zahradu zahradou je ale dozajista trávník. I ten občas potřebuje více než jen posekat. Aby byl pravidelný a stále živý, důležitá je hlavně vertikutace a jednou za čas musíme přidat substrát, hnojivo, či písek.

Podívejte se také na celý seriál o tipech pro vaši zahradu:

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl