ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Zahradnictví Plzeň Kameny jsou významným prvkem okrasných zahrad. Kam se který kámen hodí?

Kameny jsou významným prvkem okrasných zahrad. Kam se který kámen hodí?

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Máte zelenou vodu v jezírku?

zrušit

Kámen je přírodní a originální prvek, který může mít v zahradě široké využití. Může být jak funkčním, tak i okrasným prvkem. Díky kameni můžeme esteticky propojit dům se zahradou, a vytvořit tak harmonické prostředí pro bydlení.

V zahradě lze využít solitérní kámen jako čistě okrasný prvek, nebo po skupinách ve skalce a štěrkových záhonech. Obzvlášť efektivně působí kámen jako doplněk vodních prvků. Také v kombinaci s květinami, trávami a dřevinami vytváří příjemné a harmonické scenérie. Navíc pokud je vybrán s patřičným vkusem, bude výsledek krásný a trvalý.

Solitérní kameny jsou proto součástí mnoha moderních zahrad. Výhodou je to, že kameny nemají žádné nároky na údržbu, vypadají pěkně v každou roční dobu.

Usadit velký kámen ale není úplně jednoduché a poskládat kameny tak, aby společně pěkně vypadaly, už vyžaduje nějakou zkušenost.

„V naší firmě máme sázení kamenů moc rádi. U nás říkáme, že dokud se nesází tunový kámen, tak se nejedná o pořádnou zahradničinu,“ říká odborník Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.

Solitéry a okrasné kameny se hodí do exteriérů jen tak do prostoru, nebo ke dřevinám, kde tvoří estetický prvek zahrad. Osázením můžeme vytvořit třeba miniaturní horské prostředí nebo relaxační japonskou zahradu.

„Pěkně postavený solitér z kamene, u toho nějaká kytička, to je něco, co vám udělá radost celoročně,“ říká Písař.

Vhodnými solitéry jsou:

  • Žula

  • Pískovec

  • Rula

K jezírku se spíše hodí říční žulové valouny, do skalky naopak členité kameny. Vhodným řešením je vybrat si kámen ze stejné nebo blízké lokality, kde se váš dům a zahrada nachází.

Stěhování kamene na určené místo není jednoduchá akce. Většinou se to neobejde bez jeřábu a nakladače. Nejen z technického, ale i z estetického hlediska by měl na usazování kamene dohlížet odborník.

Kámen by měl zapadnout do okolí a měl by na svém stanovišti působit tak, jako by tam byl už věky.

Podívejte se na další Přemkovy rychlé rady pro zahrady ZDE.

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu