Budete překvapeni! Víte, jaké dřevo se hodí pro výrobu unikátního nábytku?
Neexistuje interiér, do kterého by se nehodilo dřevo. Jedná se o tradiční materiál, ze kterého se vyrábí nábytek již dlouhá tisíciletí. Nové trendy sice vždy nabídnou i alternativu, ale dřevo je jistou stálicí. Ať už preferujete jemný skandinávský minimalismus, nebo je vám bližší rustikální styl, dřevo vždy hraje prim. Pokud pak volíte originalitu, kvalitní zpracování a nábytek dělaný na míru vaší domácnosti, ukážeme vám, že zajímavé interiérové kousky se dají vyrobit i ze dřeva, které není v klasické truhlařině příliš tradiční. Výsledkem jsou pak unikátní přírodní, udržitelné a nadčasové interiérové prvky, které jen tak někde nenajdete!
Na světě existuje více než sto tisíc různých druhů dřevin s různými vlastnostmi, žádnou z nich však nemůžeme považovat za univerzální. Při výběru materiálu pro nábytek na míru je základním aspektem volba konkrétní dřeviny a její tvrdost.
Měkké dřevo většinou pochází z jehličnatých stromů. Snadno se opracovává, ale vydrží kratší dobu. Například smrkové dřevo je dobrým kompromisem, pokud máte omezený rozpočet, ale nechcete si pořizovat nábytek z dřevotřísky. Mezi oblíbená měkká dřeva patří i borovice, ta se ale kvůli vysokému podílu pryskyřice hůře zpracovává, navíc je ještě křehčí než smrk. Populární je i modřín, bříza nebo olše.
Tvrdší dřevo je výrazně trvanlivější, získává se častěji z listnatých stromů. Mezi nejpoužívanější tvrdá dřeva patří dub, buk, ořešák, třešeň nebo akát. Nábytek z takového dřeva je sice finančně náročnější, rozhodně se vám ale vynaložené náklady vrátí v podobě delší životnosti a menšího rizika poškození.
Velmi drahou záležitostí je pak výroba nábytku z exotických dřevin, jako je například mahagon nebo eben.
Věřili byste, že kvalitní a designový nábytek lze vyrobit i ze dřeva topolu? Jedná se přitom o velmi měkké dřevo, ovšem pokud výrobu zkombinujete s kvalitně odvedenou řemeslnou prací, vznikají opravdové klenoty. Pokud už truhlář vybere pro zpracování topolové dřevo, tak především kvůli jeho tvaru a zajímavé kresbě. Důkazem je konferenční stolek z dílny WoWood, který byl vyroben na míru krkonošského apartmánu. Interiér je zde zařízen v duchu horské přírody za využití dřeva starých stromů. Na konferenční stolek se zcela unikátním designem byl využit průřez topolu černého s názvem Italica. Cílem bylo vytvořit jedinečný přírodní stůl, který bude ladit se zbytkem interiéru, který je převážně z běleného dubu. Vše se díky pečlivému a neobvyklému zpracování podařilo a výsledkem je světlý konferenční stolek, který jen tak nikde nenajdete. „Jedná se o měkké dřevo, my jsme díky přirozené úpravě zachovali všechny praskliny, takže jakékoliv poškození se ve struktuře dřeva ztratí. Výhodou tohoto materiálu oproti klasickému laminu je, že masiv jde vždy opravit,“ říká Robert Gross ze společnosti WoWood.
Ze dřeva topolu jsou v Yasmin apartmánu vyrobené také velké skládací dveře, které od sebe efektně oddělují dvě ložnice. Zadáním bylo vytvořit lehkou a tenkou konstrukci tak, aby se dveře snadno obsluhovaly. „Topol je velmi nedoceněná dřevina, v truhlařině se prakticky nevyužívá, já ale musím říct, že se jedná o naprosto geniální materiál, který je lehký a stabilní,“ říká Robert Gross.
Další dřevinu, kterou byste asi jen tak na výrobu nábytku nevybrali je jilm. Zcela jedinečná pohovka vznikla z průřezů starého jilmu. V kombinaci s jednoduchými matracemi se jedná o nevídaný kus nábytku.
V interiéru krkonošského Yasmin apartmánu ale lze najít i další zajímavý nábytek dělaný na míru ze dřeva starých stromů. Je to například velký rodinný stůl z dubu, který se stal ikonou obývacího pokoje, unikátní dřevěné schodiště dolité čirým epoxidem či strop ze skládaných prken, který připomíná staré roubenky. Nejen tento nábytek, ale i další prvky doladily apartmán k naprosté dokonalosti. Přesvědčit se můžete v našem pořadu Stavba není sen 6, který mapuje vznik tohoto apartmánu od hrubé stavby až po jedinečně zařízený interiér.