ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Bylinky oživí nejen vaše kulinářství, ale i zahradu

Bylinky oživí nejen vaše kulinářství, ale i zahradu

Bylinky oživí nejen vaše kulinářství, ale i zahradu
12. 4. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: archiv

Italské caprese, český bramborák, nebo osvěžující karibské mojito. To vše se neobejde bez čerstvých bylinek. Asi se shodneme, že mít tyto rostlinky po ruce na vlastní zahrádce je ideální pro naše kulinářství. Čerstvé bylinky mají aromatickou vůni i chuť a dokážou vhodně nahradit koření ze sáčku. Řada z nich navíc patří mezi léčivé.

Na zahrádce si lístečky můžeme uždibovat od jara až do podzimu. Daří se jim na záhonku i v truhlíku za oknem. Stačí dodržovat pár pravidel.

„Jsou buďto letničky nebo trvalky. Takže třeba tymián, oregano, majoránka nebo mateřídouška krásně fungují po celý rok, a to bez jakékoliv starosti. Navíc dokážou být i velmi hezké,“ říká odborník Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.

Pro vysazení bylinek vám postačí běžný nehnojený záhonek, nebo zemina smíchaná s pískem a trochou kompostu. Rozmarýn, tymián, oregano, levandule nebo estragon potřebují slunné místo. Středomořské bylinky můžete klidně sázet mezi světlou oblázkovou dlažbu, která odráží světlo a záhonek zahřeje zpětným teplem i po setmění.

Naopak některé rostlinky, především ty české mají raději polostín. Jedná se například o petrželku, pažitku, kopr či kerblík, ale i bazalku. Tyhle bylinky také potřebují dostatek vláhy. Celkově je dobré bylinky zalévat v ranních hodinách a dešťovou vodou.

Úplný stín pak nejvíce vyhovuje mátě, meduňce a stévii.

„Každá u nás běžně používaná bylinka má původ někde jinde. Pocházejí z různých koutů světa, a to se odráží na jejich pěstování. Třeba bobkový list venku pěstovat nemůžeme,“ říká Přemysl Písař.

Hnojení bylinkám nedělá příliš dobře. Pro sázení používejte spíše zeminu s pískem či kompost. Často také protrhávejte plevel, který se s bylinkami pere o živiny v půdě a postupně je hubí. Pozor ale, bylinky nemají rady promočenou zeminu, ve které jim uhnívají kořeny. Pokud pěstujete v květináči, nezapomeňte na dně truhlíku vytvořit drenážní vrstvu z kamínku nebo štěrků.

Momentálně je ideální doba na předpěstování bylinek, které po zmrzlých mužích můžeme přesadit. Bylinky vzrostlé ze semínek bývají odolnější. Určitě se vám na první pokus vydaří pažitka, bazalka, majoránka, řeřicha a koriandr. Předpěstované sazeničky zase nabízí větší jistotu, že rostlinku vůbec uvidíte. Především pak u druhů s horší klíčivostí, jako meduňka, šalvěj a rozmarýn.

POZOR! Nikdy nekupujte sazeničky v malých květináčích v supermarketu. Ty jsou určené především k rychlé spotřebě, ne na pěstování. Zajděte určitě do zahradnictví.

„Důležité je to, aby rostlina byla mladá, svěží, bylo o ni dobře postaráno a pak dokáže v kuchyni i na zahradě udělat velkou parádu,“ dodává Přemysl Písař.

Pokud vás zajímají další tipy pro vaše zahrady, určitě se podívejte na náš pořad Přemkovy rady pro zahrady, kde vám pravidelně nabízíme spoustu vychytávek.

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl