ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Zahradnictví Plzeň Čerstvé bylinky ke grilování na vaší zahradě. Podívejte se na Přemkovy rychlé rady pro zahrady!

Čerstvé bylinky ke grilování na vaší zahradě. Podívejte se na Přemkovy rychlé rady pro zahrady!

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Kameny jsou významným prvkem okrasných zahrad. Kam se který kámen hodí?

zrušit

Asi se shodneme, že mít čerstvé bylinky po ruce na vlastní zahrádce je ideální nejen pro naše kulinářství. Čerstvé bylinky mají výraznou vůni i chuť a dokážou vhodně nahradit koření ze sáčku. Řada z nich navíc patří mezi léčivé. A to není vše, na naší zahrádce totiž taková bylinková zahrádka vypadá velmi krásně.

Pokud budeme dodržovat určitá pravidla, budeme si moci uždibovat voňavé a chutné lístečky téměř po celý rok.

„Jsou buďto letničky, nebo trvalky. Takže třeba tymián, oregano, majoránka nebo mateřídouška krásně fungují po celý rok, a to bez jakékoliv starosti. Navíc dokážou být i velmi hezké,“ říká odborník Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.

Každá u nás běžně používaná bylinka má původ někde jinde. Pocházejí z různých koutů světa, a to se odráží na jejich pěstování.

Rozmarýn, tymián, oregano, levandule nebo estragon potřebují slunné místo. Středomořské bylinky můžete klidně sázet mezi světlou oblázkovou dlažbu, která odráží světlo a záhonek zahřeje zpětným teplem i po setmění.

Naopak některé rostlinky, především ty české, mají raději polostín. Jedná se například o petrželku, pažitku, kopr či kerblík, ale i bazalku. Tyhle bylinky také potřebují dostatek vláhy. Celkově je dobré bylinky zalévat v ranních hodinách a dešťovou vodou.

Úplný stín pak nejvíce vyhovuje mátě, meduňce a stévii.

Pro vysazení bylinek vám postačí běžný nehnojený záhonek, nebo zemina smíchaná s pískem a trochou kompostu.

Hnojení bylinkám nedělá příliš dobře. Pro sázení používejte spíše zeminu s pískem či kompost. Často také protrhávejte plevel, který se s bylinkami pere o živiny v půdě a postupně je hubí. Bylinky nemají rády promočenou zeminu, ve které jim uhnívají kořeny. Pokud pěstujete v květináči, nezapomeňte na dně truhlíku vytvořit drenážní vrstvu z kamínku nebo štěrků.

Momentálně je ideální doba na předpěstování bylinek, které po zmrzlých mužích můžeme přesadit. Bylinky vzrostlé ze semínek bývají odolnější. Určitě se vám na první pokus vydaří pažitka, bazalka, majoránka, řeřicha a koriandr. Předpěstované sazeničky zase nabízí větší jistotu, že rostlinku vůbec uvidíte. Především pak u druhů s horší klíčivostí jako meduňka, šalvěj a rozmarýn.

Sazeničky pořizujte výhradně v zahradnictvích. Nikdy nekupujte ty z malých květináčů v supermarketu. Ty jsou určené především k rychlé spotřebě, ne na pěstování.

„Důležité je to, aby rostlina byla mladá, svěží, bylo o ni dobře postaráno a pak dokáže v kuchyni i na zahradě udělat velkou parádu,“ dodává Přemysl Písař.

Podívejte se na další Přemkovy rychlé rady pro zahrady ZDE.

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu