ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Konec vyhazování potravin. Začněte správně skladovat

Konec vyhazování potravin. Začněte správně skladovat

Konec vyhazování potravin. Začněte správně skladovat
17. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: pixabay.com

Také se váš koš každý týden plní zbytky jídla? V celém začarovaném řetězci jsou největším škůdcem právě domácnosti. Vniveč tak přijde mnoho investovaných peněz ale i lidské práce a přírodních zdrojů. My vám poradíme pár triků, jak s tímto nešvarem skoncovat.

V Evropě připadá na jednoho člověka 96 až 115 kg vyhozeného jídla za rok. Více než polovinu vyhodí domácnosti, 30 % se vyhodí při výrobě a zpracování, 12 % ve stravování a 5 % vyplýtvají velkoobchody a maloobchody.

1. PIŠTE SI SEZNAM

Než se vydáte do obchodu, napište si poctivý nákupní seznam. Zkus odolávat slevovým akcím, ne všechny se totiž vyplatí. Nakupovat také nechoďte hladoví, to se pak košík plní velmi snadno. Mějte také vždy připravený plán, jak a kdy  potraviny spotřebujete, aby se vám zbytečně nekazily. Kontrolujte v obchodě datum spotřeby. Vždy také před nákupem zkontrolujte stav své spíže, lednice a mrazáku.

2. NEBOJTE SE NEVZHLEDNÉ ZELENINY

Tuny zeleniny a ovoce zůstávají na stromech a na polích zemědělců, protože je supermarkety odmítají naskladnit. Lidé by si podle nich nepořídili asymetrické rajče nebo křivou okurku. Zkuste to změnit a nakupujte přímo u zemědělce nebo na trhu.

3. NAUČ SE SKLADOVAT 

Skladování potravin má svá přísná pravidla. Tyto návyky prodlouží životnost spoustě potravin. Ke skladování se dá využít sušení, zavařování, mražení, vakuování a fermentace. Osvojte si také principy, jak uchovávat čerstvé ovoce a zeleninu. Například to, že do spíže patří citrusy a tropické ovoce, do lednice pak bobulovité, zahradní a lesní ovoce stejně jako jablka a hrušky. Do suchého sklepa pak brambory a cibule.

Studený vzduch v ledničce zabraňuje procesu dozrávání, a pro některé potraviny je naprosto nevhodný. Potraviny v lednici skladujte buď v papírových nebo látkových sáčcích, nikdy ne v igelitových z obchodu.

Do lednice nepatří:

 • cibule, česnek a brambory
 • tropické ovoce jako je mango, avokádo, papája, citrony nebo banány
 • příliš zralá jablka
 • cukety, papriky, okurky a rajčata
 • med

V každém patře ledničky je také jiná vlhkost a ta vyhovuje rozdílným surovinám.

 • ovoce a zeleninu uložte nejníže
 • maso a ryby patří do spodní přihrádky
 • směrem nahoru umístěte šunky, sýry, jogurty
 • úplně nahoru patří mléčné výrobky
 • maso a mléčné výrobky by od sebe měly být co nejdále
 • sýry skladujte pod speciálním poklopem nebo v potravinové fólii
 • ve dveřích je prostor pro větší lahve, plechovky i mléko
 • pro vejce je vyčleněn prostor ve dveřích lednice úplně nahoře, vajíčka nenechávejte v papírovém obalu, právě v něm se totiž drží mikroorganismy a ty mají tendenci kontaminovat ostatní potraviny
 • do lednice dávejte vždy jen vychlazené potraviny, nikdy ne horké nebo teplé
 • vařená jídla skladujte v uzavíratelných nádobách a oddělené od potravin čerstvých

4. VAŘTE CHYTŘE

Zpracovat lze téměř všechno. Zkuste po vzoru našich babiček využít suroviny do poslední slupky. Skvělým příkladem jsou odřezky zeleniny, kterou krájíte pro běžné vaření. Všechny slupky mrkve, papriky, natě, cibule, kedlubny, česneku, celeru, petržele i další zeleniny, můžete místo do koše, odkládat do sáčku, který mezitím budete uchovávat v mrazáku. Ve chvíli, kdy se naplní, tak máte připravenou zeleninu třeba na vývar. Z některých natí lze také udělat pesto.

5. KONTROLUJTE TRVANLIVOST

Označuje si datum, do kterého si daná potravina zachová svou strukturu, chuť i kvalitu, kterou zaručuje výrobce. Označuje také datum, do kterého můžeme potravinu konzumovat bezpečně.

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl