Jeden z nejunikátnějších projektů v rámci rekreačního bydlení u nás vznikl na břehu jezera Lipna v jižních Čechách. Dominantou projektu, který najdeme přímo v Lipně nad Vltavou je nejdelší vnitrozemské dřevěné molo ve střední Evropě. Projekt vznikal podle projektu mezinárodně uznávané architektonické kanceláře Chapman Taylor a nyní sklízí úspěch v architektonických soutěžích.
Celý projekt má architektonicky na starosti mezinárodní ateliér Chapman Taylor se sídlem v Londýně, jehož realizace jsou oceňované po celém světě. Při stavbě MOLO Lipno Resort se architekti nechali inspirovat podobnými stavbami v Davosu či Aspenu. Jedná se o horskou architekturu s využitím materiálů typických pro jihočeské stavby, jako je kámen, dřevo a sklo.
Luxusní komplex se soukromými apartmány, pěší promenádou a unikátním molem s panoramatickou restaurací architektů Jona Hala a Jana Pokorného se pyšní nejen tradiční architekturou, ale i moderními prvky, jako jsou velkoformátová okna, ze kterých se rezidentům naskýtají krásné výhledy na přehradu i do zahrady s jezírkem. Ta je navržena známou krajinářskou architektkou Štěpánkou Šmídovou.
MOLO Lipno Resort získal v nedávné době prestižní první místo v hlavní kategorii Rezidenční projekty většího rozsahu v BEST of REALTY 2022 a nyní projekt uspěl i v soutěži Stavba roku 2022. V soutěži získal Odbornou cenu architektů za urbanistické i architektonické pojetí. Odborníci ocenili i realizaci stavebních detailů, které odrážejí promyšlenost celého areálu. Oceněna byla především výstavba dřevěného mola, které vybíhá nad hladinu přehrady.
Sedmipodlažní objekt má celkem 90 bytových jednotek o velikosti 1kk až 5kk, 135 parkovacích stání v podzemních garážích a 696m2 komerčních ploch. Jednotlivé apartmány v projektu Molo Lipno Residence jsou navrženy tak, aby splňovaly náročné požadavky klientů a zároveň maximálně využily mimořádného potenciálu unikátního místa Vodní nádrže Lipno a půvabu jihočeské krajiny. Prodej bytů v tomto projektu zajišťuje společnost Luxent.
My jsme na MOLO Lipno vyrazili s naší kamerou, na tento zajímavý a oceňovaný počin se můžete podívat v pořadu Developerské projekty k prodeji.
Jan Pokorný vystudoval Fakultu architektury v Brně. U ateliéru Chapman Taylor pracuje od roku 2005. Ateliér vznikl v roce 1958 v Londýně a v současné době má 18 poboček po celém světě, například v Abu Dhabi, Singapuru, Paříži či v Moskvě. Pražská pobočka vznikla v 90. letech, kdy se u nás začala stavět velká obchodní centra. Založil ji Jon Hale. Aktuálně ateliér sídlí v Jindřišské ulici v budově v bývalé Edisonovy transformační stanice od architekta Františka Alberta Libry, kterou později zrekonstruoval architekt Ladislav Lábus. Kancelář se zaměřuje na komerční nemovitosti, administrativní a obchodní domy. Mezi jejich zajímavé stavby patří například Expo Business Park v Bukurešti, UŠĆE Tower Two v Bělehradě a The Flow Building v Praze.