ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma Realitní kanceláře hlásí velký zájem o historické objekty

Realitní kanceláře hlásí velký zájem o historické objekty

Realitní kanceláře hlásí velký zájem o historické objekty
8. 6. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: Luxent

Nejen rekreační objekty a stavby v přírodě jsou velmi poptávaným realitním zbožím, velké oblibě se těší i historické budovy. Movití investoři totiž začínají klást větší důraz na tradice, krásná místa, rodinný život a zdravý životní styl před penězi. Lidé kupují zajímavé objekty více než třeba před dvěma lety.

Velká poptávka není ale jen po zámcích, lidé se zajímají i o mlýny, hájovny, lovecké zámečky, statky, továrny i kaple. Takových objektů na prodej najdeme v České republice několik. Mnoho staveb sice po revoluci získalo majitele, ovšem mnohdy skončily bez povšimnutí v dezolátním stavu a roky jen chátraly.

„V současnosti je na trhu zatím z čeho vybírat, přestože se během posledního půl roku prodalo hned několik unikátních zámků nabízených několik let. Co se týče objemu, jedná se o desítky staveb, a to ve veřejné i neveřejné nabídce,“ říká Lenka Munter, specialistka realitní kanceláře Luxent –⁠ Exclusive Properties.

Zájem vzrostl především během období pandemie koronaviru. „Světová epidemie se na prodeji historických nemovitostí podepsala jednoznačně pozitivně. Lidé nyní kupují zajímavé objekty více než třeba před dvěma lety. Nabízí se jednoduché vysvětlení – pro movité investory peníze nehrají nejdůležitější roli. Nejvyšší hodnotu představuje zdraví, rodinný život na krásném místě obklopeném přírodou a čím dál tím více také návrat k tradici a zájem o historii v těchto turbulentních a nejistých časech,“ říká Lenka Munter.

Velmi složité je pro odborníky historické budovy ocenit. Je potřeba zohlednit spoustu faktorů:

  • umístění
  • velikost stavby a pozemku
  • stav nemovitosti
  • zařízení
  • kulturní a estetické hodnoty
  • možnosti užívání

Existuje však celá řada grantů a dotací na zachování a renovaci objektů registrovaných pod památkovou ochranou. Jedná se o státní či regionální dotace, dotace Ministerstva kultury, Ministerstva pro místní rozvoj a další ministerstev jako zemědělství nebo průmyslu. Mnoho dotací a programů vychází rovněž z podpory Evropské unie a nadnárodních organizací pomáhajících se záchranou památek. Do finální ceny se promítnou samozřejmě také náklady spojené s případnou rekonstrukcí. Pokud zámek oprava teprve čeká, částka může dělat i dvacetinásobek pořizovací ceny. „Drtivá většina zámků, co mám v nabídce, je navíc památkově chráněná. Na to se kupující v souvislosti s finanční stránkou samozřejmě také ptají. Zajímá je, jak probíhalo nebo probíhá jednání s příslušnými úřady. Pokud se například v minulosti provedly necitlivé zásahy, musí se napravit,“ upozorňuje Lenka Munter

Například v portfoliu realitní kanceláře Luxent –⁠ Exclusive Properties lze nalézt řadu historických skvostů. Jako jsou Světlá nad Sázavou, Encovany a Stružné.

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu