ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma V Česku odstartovalo sčítání lidu, otázky se týkají i vašeho bydlení

V Česku odstartovalo sčítání lidu, otázky se týkají i vašeho bydlení

V Česku odstartovalo sčítání lidu, otázky se týkají i vašeho bydlení
27. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, ilustrační foto: archiv

V noci na dnešek bylo zahájeno sčítání lidu, domů a bytů. Sčítání se koná každých deset let. V České republice je povinné pro všechny obyvatele. Otázky se zaměřují také na naše bydlení. První výsledky by měly být pak na přelomu roku.

Pokud si nevíte rady, formulář se dá vyplnit na webu, nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Ti, kteří se nesečtou on-line, budou od 17. dubna do 11. května vypisovat papírové tiskopisy. Dostanou je na většině pošt nebo od sčítacích komisařů.

Do kolonek byste měli podle statistiků zaznamenat obvyklý stav, ne dočasné změny kvůli nařízeným omezením v epidemii.

Sčítání je povinné pro všechny obyvatele. Týká se to i cizinců. Údaje musí odeslat také Češi, kteří žijí v zahraničí, ale mají v Česku trvalý pobyt.

Do on-line formuláře se přihlásíte číslem občanského průkazu či pasu, přes bankovní nebo elektronickou identitu či přes datovou schránku. Zadávat budete údaje o bydlišti, o sobě a případně o dalších členech domácnosti. Většinu kolonek není nutné vypisovat, stačí vybírat z nabídky. Formulář je jednoduchý a přehledný, takže by to mohl zvládnout každý. Pokud si nevíte rady, papíry za vás může vyplnit i někdo z rodiny.

Odpovídat budete například na to, zda bydlíte v rodinném, bytovém či rekreačním domě nebo na ubytovně. Zda je bydlení vlastní, družstevní či nájemní. Dotazník se táže i na plochu bytu či počet místností, patro či způsob vytápění.

V další části se vyplňují údaje o členech domácnosti. Zadává se to, kde jste bydleli rok před sčítáním či po narození. Otázky se zaměří také na to, zda chodíte či jezdí do práce, jak často, čím a jak dlouho.

Získané a zpracované informace poslouží jako zdroj unikátních informací o životě v naší zemi. Získaná data pomohou například při řešení nedostatku volných bytů, zavedení dopravních spojů, či nabídky v zdělání v místech bydliště. Pomůžou ale i při sestavování protipovodňových opatření, či hasičům při zásahu.

Nemusíte se bát, že data budou zneužita. Získané údaje zůstanou na úložišti v Česku. Statistici je nesmějí předávat úřadům či firmám. Data k identifikaci lidí se vymažou. Sčítání se koná každých deset let. Poprvé se uskutečnilo v roce 1869.

 

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu