ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Stavba není sen 3 - Javor apartmán Zrcadlo vsazené do kmene stromu? Unikátní interiér vznikl na Šumavě.

Zrcadlo vsazené do kmene stromu? Unikátní interiér vznikl na Šumavě.

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Začíná nový pořad o příběhu starého dřeva Stavba není sen 3 - Javor apartmán

zrušit

8. 9. 2020

Už mnoho let bojují české lesy s kůrovcem a dalšími škůdci. To má za následek jejich postupné kácení ještě před tím, než stromy samy padnou při vichřicích, či jen stářím. Jejich uplatnění pak často bylo pouze jako palivo pro krbová kamna.

Zcela jiný pohled na možnosti spojené s tímto dřevem má Robert Gross, který svojí letitou vášeň postupně mění v řemeslo. „Mnoho let se koukám všude kolem sebe a sbírám dřeva, která už nikdo nechce. Vozím je všechny do své stodoly a nechávám přirozeně schnout. To, co na nich příroda vyčarovala, vidím jako absolutní unikát a jedinečnost jejich příběhu. Když z takového dřeva někomu udělám stůl, nechápe, jak jsem to udělal,” usmívá se Gross.

Kouzlo tkví hlavně v přírodě samotné, která se o struktury dřeva stará sama. Pro lesníky je např. tesařík obrovský skutečným nepřítelem. Škůdce, který stoletý dub dokáže bez milosti postupem času usmrtit. „Pro mě je to stejně citlivé, ale našel jsem cestu, jak jeho parazitování proměnit v jedinečný nábytek, který dá dřevu jeho funkci na další desítky let. Když výsledek ukážete budoucímu majiteli, často z něj v úžasu vypadne jen WOW,”  dodává Gross, který svoji výrobu symbolicky pojmenoval Wowood.

A o tom všem vznikl televizní seriál. Chopil se ho Míra Hejda, který se pustil do realizace a natáčení seriálu o zpracování dřeva ze starých stromů už před rokem a půl.

„Když jsem Roberta poznal, okamžitě se naše cesty propojily. Chtěl jsem vytvořit něco, co bude splňovat mé sny o dřevěném interiéru a snad i o čem se bude mluvit. Šumavu miluju a jezdím sem od dětství. Moc jsem si přál, aby Želená Ruda dostala odvahu a sílu se proměnit v modernější místo. Dozvuky 90. let tu jsou ještě znát, ale postupem času se to výrazně zlepšuje. Tímhle chci přidat i za sebe ruku k dílu proměny”, dodal úspěšný moderátor a producent, který nedávno se svojí manželkou Zorkou ukončil moderování Snídaně s Novou. 

Společně s Grossem tak vytvořili interiér, který by realizacím na Šumavě mohl ukázat jedinečný směr. Byl totiž celý vytvořen ze dřeva, kamene a skla. Ze staré stodoly jsou použité trámy pro unikátní postel. Poznat rozdíl mezi dubovým stolem z eshopu a pravým ručně zpracovaným kusem bude po zhlédnutí seriálu o dost jednodušší. Z prožraného kmene byl vytvořen konferenční stůl i rám pro zrcadlo podsvícené led svícením. Každý materiál navíc musí být navždy zbaven parazitů, mnohokrát být detailně broušen a finálně upravován olejem, či lakem. Tady se ale mířilo ještě dál, kdy např. z podlahy je tvořen i obklad stěn, dveře kuchyňské linky a dokonce i dveře do místností. „Je to velmi detailní práce. Představte si kus podlahy z obchodu - celý se musí zbrousit na 4 mm a až pak se s ním může začít tvořit. V naší dílně se nikdy nemluvilo spisovně, ale po tomto zážitku se to trochu zhoršilo,” směje se Gross. „Byla to jedna z nejnáročnějších zakázek, kterou jsme dělali. Ale s nadšením, že dokážeme lidem konečně vysvětlit rozdíly toho, co někdo opravdu vyrobí ručně a toho, co laciné eshopy vydávají za ruční práci. To je doslova dehonestace řemesla,” zvážněl.

Moderních prvků zde najdete hodně. Např. velkoformátová dlažba v koupelně, která je vsazena i do kuchyně na pracovní desku a pro okolí krbu. Ze stejného materiálu byl vytvořen také stůl na terasu. Na ní se např. objevuje designové ohniště s posezením, které je nástupcem nevzhledných topných hřibů. Objeví se také přírodní mechy, které barevně oživí celý interiér. Lyže ze 60. let i krásné scenérie Šumavy. Ochutnávku těchto zajímavostí najdete na Instagramu @javorapartman.

Samotný apartmán vzniká v podkroví bývalého Hotelu Javor v centru Železné Rudy, který byl roky prázdný a hyzdil centrum města. Pod názvem Železná Ruda se mění je to třetí objekt, který se rozsáhlou rekonstrukcí mění na byty vč. úprav jeho okolí. Spolu s ním je dokončený bývalý Hotel Plzeň (dnes Rezidence Klostermann) a pracuje se na projektu Rezidence Skalka. 

Seriál se připravoval rok a půl a vysílat se bude pod názvem Stavba není sen 3 - Javor apartmán na internetové televizi TVbydleni.cz, kterou Hejda vlastní a která se za 3 roky stala významným médiem v oblasti bydlení a inspirace. Vysílat se bude také na regionálních televizích, jako je např. ZAK TV, V1 a další.

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu