Když je designérem sama příroda, stoleté stromy zdobí i horský apartmán z pořadu Stavba není sen
Odtěžené stromy napadené lýkožroutem nebo jinými škůdci nemusí nutně skončit jako levné palivové dříví. Když se k němu dostanou odborníci, získávají letité stromy opět nový smysl. Z kůrovcových cestiček se rázem stanou unikátní a hlavně neopakovatelné motivy, které mohou zdobit i váš domov, a to po několik generací. „Lidská ruka nikdy nedokáže vytvořit to, co samotná příroda,“ potvrzuje i Robert Gross ze společnosti Wowood.
„My dřevo nevyužíváme jako konstrukční materiál, ze kterého bychom prvotně dělali výrobky namalované na rýsovacím prkně. Snažíme se vidět to dřevo a rozumět tomu, jak rostlo a co ta příroda sama vytvořila,“ vysvětluje Robert Gross z Woowood.
Jaké jsou výhody starého dřeva? Jednak má nenapodobitelnou patinu, díky svému stáří a kvalitnímu ošetření je velmi stabilní. Navíc se dřevo znovu využije a dostane nový smysl. Obecně také můžeme říct, že čím je strom starší, tím krásnější výsledný výrobek je. Využít takto zrecyklované dřevo můžeme při tvorbě podlah, obložek, skříněk i nábytku jako jsou kupříkladu jídelní nebo konferenční stolky.
„Když budu mluvit o skutečných kusech, které máme na skladě, tak jsou to například schůdky do rybníka, které byly demontovány při jeho čištění, jsou to vrata od stodoly, jsou staří tisíciletí obři a mnohé další. Máme opravdu široký záběr. Když člověk má cit, tak se opravu dostane k věcem, kde si ten příběh nemusí vymýšlet, ten příběh už je tam napsaný,“ popisuje Gross.
Samozřejmě je možné i mladším materiálům dodat efektní patinu. Dokonce už dnes existují počítačové programy, které umí na dřevo vykouzlit kýžený efekt jako po napadení škůdci. Nic se však nevyrovná originálu. Samotné práce jsou velmi náročné a celkový postup od pokácení až do finálního výrobku může trvat i několik let.
„Máme technologii, která nám umožňuje ty obrovské stromy o průměru dvou metrů zpracovat přímo na místě, ty stromy váží desítky tun a není možné je transportovat. Je to běh na dlouhou trať. To dřevo musí nejprve rok až dva přirozeně schnout, pak jde do sušárny, kde ho speciální technologií extrémně pomalu sušíme. Až pak teprve se z toho stává ten polotovar, ta surovina. Je to dřevo, které nejde někde koupit, tohle musí člověk najít a ujít celou tu cestu,“ dodává závěrem Gross.
Sledujte nové díly úspěšné série pořadu Stavba není sen, který začíná svou třetí sezónu. Tentokrát se zaměříme na přestavbu podkrovního horského apartmánu přímo v srdci Šumavy. Jednotícím prvkem zde bude právě dřevo starých stromů a jeho ruční zpracování.