Přemkovy rychlé rady pro zahrady - 1. série, 4. díl - Jak si udělat zahrádku i na balkónech a terasách?
Terasa, zahradní sezení nebo balkon bývají od jara do podzimu jakýmsi venkovním pokojem. Momentálně je také ten správný čas začít chystat venkovní posezení. Pokud přemýšlíte, které rostlinky na terasu zasadit, aby vám zpříjemňovaly letní dny, rozhodně si nenechte ujít další díl našeho seriálu Přemkovy rychlé rady pro zahrady.
Zeleň na terase může být různá, někomu vyhovuje obnovovat každý rok truhlíky s muškáty, jiný má rád exotiku. Pokud ale chcete terasu udržovat celoročně krásnou a živou, uděláte dobře, pokud zvolíte dřeviny.
Základem pro pěstování rostlin na terase jsou velké nádoby. Velký obsah zeminy je důležitý pro kořeny, aby nebyly vystaveny příliš velkému střídání teplot.
„Pokud rostlina nebude mít dostatečně velký květináč a množství zeminy, tak bude v zimě promrzat a navíc květináč bude praskat,“ říká odborník Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.
Velký květináč je důležitý také proto, že ho v zimně můžete zateplit a rostliny pak budou dělat parádu i v zimě.
„Základem je mít co největší květináč, který můžeme na zimu ochránit tím, že ho vyvložkujeme polystyrenem,“ říká Písař.
Rozhodně nejdůležitější je výběr rostlin. Pokud chcete mít terasu zelenou celoročně a o rostliny se nechcete namáhavě starat, jsou ideální právě zmiňované dřeviny.
„Obecně vydrží v květináči přes zimu smrk Conica, vhodný pro terasy je také jalovec na kmínku, borovice a další druhy smrků,“ radí Písař.
SMRK CONICA
Jedná se o velmi efektní nízký solitér. Jeho tvar je přirozeně pravidelný, a proto není nutné ho stříhat. Roste pomalu a hustě. Prospívá mu slunce a dostatečné množství zálivky. Jeho jehlice jsou celoročně jasně zelené a výhodou je i to, že není náročný na výběr půdy. Je to ideální terasová rostlina do velkých nádob.
JALOVEC
Jalovec na kmínku je převislý a vytváří úžasnou fontánu. Vyžaduje světlé a slunné místo. Je ideální do skalek, na terasy a do atrií. Je nenáročný na půdu a nepotřebuje ani tolik zalévat.
BOROVICE
Borovice bělokorá je středně vysoká a má světle žlutou kůru a svěže zelené jehlice. Její tvar je kuželovitý, lze jí i zastřihovat. Nejraději má polostín a středně kyselou půdu, kterou je potřeba zalévat. Je vhodná na skalky a terasy.
Tyto dřeviny sice nekvetou ale dovedou vytvořit stabilní základ výsadby v květináči. Pokud si potrpíte na barvičky, není pak problém na letní sezónu dřeviny oživit dalšími květinami.
„Ideální kombinací je vysadit do velkého truhlíku smrk a jalovec, které doplníme nějakou skalničkou či trvalkou. Celoročně tak truhlík bude vypadat krásně. Do volných míst pak můžeme zasadit na jaro barvínek, surfínii, ranunculus a úplně nejlepší řešení je okrasná mateřídouška,“ říká Písař.