ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Zahradnictví Plzeň Živé ploty ano/ne? Podívejte se na Přemkovy rychlé rady pro zahrady!

Živé ploty ano/ne? Podívejte se na Přemkovy rychlé rady pro zahrady!

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Čerstvé bylinky ke grilování na vaší zahradě. Podívejte se na Přemkovy rychlé rady pro zahrady!

zrušit

Čím více zeleně na zahradě, tím lépe. Proč tedy i obyčejný plot nenahradit tím živým? Jednak chrání zahradu před větrem, prachem i hlukem a také dokáže vytvořit neprůhlednou bariéru pro vaše soukromí. Navíc pokud zvolíte kvetoucí rostliny, může být i na pohled krásný.

Sice chvíli trvá, než živý plot začne po založení plnit svoji funkci, ale poté zase prakticky nezestárne. Vždy, když doroste, můžeme ho omladit.

Důležitý je pak výběr dřevin, z kterých živý plot vysadíte. Nejprve si ujasněte, zda preferujete stálezelené, nebo opadavé druhy a zda dáte přednost jehličnanům, nebo listnáčům. Charakter založení živého plotu či stěny záleží do velké míry na prostorových možnostech.

Rostlin na plot je celá řada. Mezi nejčastější patří:

Túje smaragd

Je okrasný stálezelený jehličnan. Smaragd volte tehdy, pokud chcete mít živý plot ve tvaru kuželů. Musíte je sázet dál od sebe, aby vynikl jejich tvar. Měly by se pouze jemně dotýkat. Jednotný plot vytvoří až po několika letech.

Túje Brabant

Brabanty vytvoří živý plot, který je neprůhledný a tvoří celek. Je odolnější i nenáročná na výběr místa. Má tmavozelenou barvu a řidší větvičky. Tady je lepší stromky sázet blíž k sobě a vytvořit spíše barikádu. V zimě by se mohly pod tíhou sněhu totiž rozdělovat.

Bobkovišeň

Stálezelená dřevina, kterou seženete v mnoha velikostech. Má velké oblé listy. Bobkovišně mají v českých zahradách tradici a patří k nejpěstovanějším okrasným keřům. Pěstování není složité, pozor jen na přemokření a obsah vápna v půdě.

Cypřiš

Stálezelený jehličnan nebo keř. Má kuželovitý tvar a působí velmi dekorativně. Často jsou k vidění ve Středomoří, a tak nám zahrada s touto dřevinou může připomínat i daleké kraje.

Habr

Oblíbený nenáročný listnáč. Má zelené listy, které se na podzim přebarvují do žluta. Opadá až na jaře. Musíte ale počítat s tím, že opadané listy je potřeba pravidelně hrabat.

„My tuto rostlinku řadíme do kategorie blbuvzdorných rostlin, její pěstování se povede úplně každému,“ říká odborník Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.

Pokud zakládáte plot o menší délce, je lepší rostliny sázet do samostatných výsadbových jam. Delší ploty je ovšem lepší sázet do vykopané rýhy, do které se rostliny naskládají a zahrnou zeminou. Tento způsob je sice rychlejší, ale mnohdy je potřeba výkopová technika.

„Mnoho lidí dělá chybu v tom, že kupujeme méně rostlin na živý plot, ale je potřeba jich dát více, aby to vypadalo pěkně a nemuseli jste čekat dlouhá leta, než porost zhoustne,“ dodává Přemysl Písař.

Podívejte se na další Přemkovy rychlé rady pro zahrady ZDE.

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu